REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Inwestujmy w zieloną energię - fotowoltaika ma sens

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 maj 2015 16:00
 Inwestujmy w zieloną energię - fotowoltaika ma sens
fot. Fotolia

Ustawa o OZE sprowokowała do rozmów o fotowoltaice w Polsce i rozwoju zielonej energii. Rozmawiali o niej eksperci podczas spotkania zorganizowanego przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego pod patronatem merytorycznym firmy Go4Energy.

REKLAMA

Celem ustawy OZE jest zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej w Polsce, poprzez optymalizację strumieni przepływu środków finansowych dla poszczególnych technologii OZE oraz ich stabilizację w okresie 15-letnim.

Ustawa OZE to kompleksowe rozwiązania porządkujące system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, które polegają na:

- utrzymaniu obecnego systemu wsparcia dla istniejących instalacji OZE, co zagwarantuje poszanowanie praw nabytych dla wszystkich, którzy byli wytwórcami energii elektrycznej z OZE przed wejściem w życie ustawy

- wprowadzeniu nowych możliwości dla istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii, w celu optymalizacji rachunku ekonomicznego (dedykowane aukcje) - wdrożeniu nowoczesnego systemu aukcji dla nowych i zmodernizowanych instalacji OZE - przyjęciu cen gwarantowanych dla wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji.

Podczas konferencji, o rozwoju i przyszłości fotowoltaiki w Polsce opowiedziała prof. Dorota Chwieduk z Polskiego Towarzystwa Energetyki Słonecznej – ISES. Ustawę OZE omówiła przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki, Departamentu Energii Odnawialnej – Małgorzata Turalska. Natomiast interpretację ustawy przedstawił prawnik Marcin Juszczyk z kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy. Wykorzystanie technologii na przykładach omawiał Bartłomiej Zysiński, prezes zarządu/CEO firmy Maybatt Energy Solutions.

Wnioski, jakie wynikają z debaty oraz rozmów prelegentów, są takie, że Polska ma potencjał i warunki do rozwoju i wykorzystywania energii promieniowania słonecznego. Z wypowiedzi prof. Doroty Chwieduk wynika, że energia promieniowania słonecznego w Polsce może być wykorzystywana do celów grzewczych w budownictwie, rolnictwie, turystyce, telekomunikacji i komunikacji drogowej.

Zielona energia na wysokościowcach?

Ciekawym aspektem, na który powinni zwrócić uwagę deweloperzy, jest stosowanie paneli fotowoltaicznych np. na budynkach wysokościowych, takich jak przeszklone biurowce. Jednak przedstawione dane mówią, że największa część tego rynku przypada na domy wielorodzinne i jednorodzinne, duże przedsiębiorstwa komercyjne, takie jak hale magazynowe i elektrownie komercyjne. Budynki biurowe stanowią tylko ok. 1 proc. Co ważne, budynek powinien być zintegrowany z instalacją słoneczną. Jednak musi ona stanowić integralny element budynku.

Fotowoltaika w Europie jest docenianym źródłem energii. Wskazują na to dane EPIA Global Market Outlook for Photovoltaics 2014-2018, które zacytowała prof. Chwieduk podczas spotkania. Systemy fotowoltaiczne w 2013 r. były na drugim miejscu, po farmach wiatrowych, wśród najczęściej instalowanych nowych mocy energetycznych w Europie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY