REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Inwestycja w modernizację zabytków. Kiedy remont się opłaca?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 lip 2016 09:14
Inwestycja w modernizację zabytków. Kiedy remont się opłaca?
fot. Pixabay.com

Zabytkowe kamienice często wymagają szybkiej modernizacji. Czy konserwator zabytków jest do tego niezbędny? Jakie przepisy prawa obowiązują właścicieli nieruchomości wpisanych do rejestru?

REKLAMA

Zgodnie z ujednoliconym tekstem ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, lista prac budowlanych, na które wymagane jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, posiada wiele różnorodnych pozycji. Zakwalifikować do nich można m.in. prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, jak również badań architektonicznych i archeologicznych. Zgodnie z literą prawa, pozwolenie to wymagane jest również w przypadku zmiany przeznaczenia zabytku lub sposobu jego użytkowania, a także umieszczania na nim urządzeń technicznych, tablic lub urządzeń reklamowych. Konserwator zabytków jest także niezbędny w przypadku podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia konstrukcji lub zmiany wyglądu zabytku.

Ochrona zabytków, a prawo budowlane

Uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na podjęcie robót budowlanych przy obiekcie wpisanym do rejestru nie zwalnia oczywiście z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, czy zgłoszenia robót budowlanych. Do stosownych wniosków należy dostarczyć pismo wydane przez konserwatora, zatwierdzające możliwość ich realizacji. Pozwolenie jest również niezbędne w przypadku planowania rozbiórki takich obiektów budowlanych. Ustawa o ochronie zabytków i prawo budowlane stanowią zatem przepisy, których nie można interpretować odrębnie, a ich wytyczne są względem siebie komplementarne.

Zmiany budowlane przy obiektach zabytkowych są zbyt czasochłonne?

Wielu osobom wcześniej wspomniane procedury prawne wydają się dość uciążliwe, jednak pozwolenia te mają przede wszystkim zapobiec uszkodzeniu lub zniszczeniu zabytków. Warto dodać również, że są to kwestie uregulowane terminowo, przykładowo  konserwator zabytków jest obowiązany zająć stanowisko w sprawie wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektów budowlanych w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia. Brak opinii uznaje się jako brak zastrzeżeń do przedstawionych we wniosku rozwiązań projektowych. Całość procedury nie jest zatem tak czasochłonna, jak można by się spodziewać.

Modernizacja starszych budynków sposobem na podniesienie ich wartości

Procedury prawne nie zniechęcają jednak właścicieli nieruchomości do inwestowania w ich remont, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na cenę ich wynajmu czy sprzedaży. Niestety zdecydowana większość posiada ograniczone budżety, które niejednokrotnie nie pozwalają na kompleksową modernizację wewnętrzną i zewnętrzną.

- W praktyce konserwator zabytków może jednak wydać nakaz przeprowadzenia prac konserwatorskich lub robót budowlanych, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotne uszkodzenie tego zabytku - mówi Kinga Drab z Pracowni Projektowej MKD. - Jest to kwestia bardzo istotna dla właścicieli nieruchomości, która najczęściej determinuje wykonanie modernizacji elewacji oraz pozostałych zewnętrznych elementów budynku - dodaje.

Modernizacja i remont budynków zabytkowych to przedsięwzięcie bardzo złożone i powiązane z licznymi normami prawnymi. Dobrze zaplanowane może jednak przynieść wiele korzyści.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY