REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Inwestycje w zabytkowych murach popularne wśród inwestorów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 wrz 2017 14:45
fot. pixabay.com

W ostatnim czasie powstaje coraz więcej inwestycji w sąsiedztwie zabytków. To popularny trend w Polsce. Budowy wśród historycznych murów trwają w największych aglomeracjach jak Warszawa, Kraków i Trójmiasto, jak również w mniejszych miejscowościach – ciekawe inwestycje powstają np. w Toruniu czy Żyrardowie.

REKLAMA

W drugiej połowie 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało zestawienie, z którego wynika, że w Polsce jest ponad 71 tysięcy nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. W ich skład wchodzą m.in. układy urbanistyczne, których do rejestru wpisanych jest 980. To z jednej strony bardzo atrakcyjne inwestycyjnie lokalizacje dla deweloperów, ale z drugiej nie wszystkie organy nimi zarządzające są zainteresowane tego typu zabudowaniami w miejscach reprezentacyjnych dla danej dzielnicy czy miejscowości. Jednak po przeglądzie rynku nieruchomości widać, że władze samorządowe przekonują się do inwestycji z segmentu premium – głównie ze względu na ożywienie zabytkowych lokalizacji i uatrakcyjnienie oferty miasta dla kolejnych inwestorów, turystów i mieszkańców.

Inwestor musi zadbać o okolicę

Dla firm, które chcą budować w zabytkowych miejscach ustawodawca przygotował bardzo restrykcyjne warunki, które trzeba spełnić przed otrzymaniem zgody na wbicie w ziemię pierwszej łopaty. W myśl art. 6 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ochronie i opiece podlegają, bez względu na stan zachowania, zabytki nieruchome, tj. m.in. krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne, ruralistyczne i zespoły budowlane, parki, ogrody i inne formy zaprojektowanej zieleni. Warto też wyróżnić zabytki przemysłu. Dawne fabryki obiekty przemysłowe mają bardzo duży potencjał inwestorski. W dzisiejszych czasach świetnie nadają się do rozbudowy projektów mieszkalnych i komercyjnych. Najwięcej takich obiektów znajduje się na Dolnym Śląsku – ponad 370. Na drugiej pozycji znajduje się Mazowsze, gdzie takich układów urbanistycznych zlokalizowano około 300.

– Cały Żyrardów, który powstał wokół stworzonej tam fabryki lnu, jest wpisany do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny. Musieliśmy przygotować dużo dokumentów i analiz, zanim dostaliśmy zielone światło. Dbamy o zachowanie całej przestrzeni sąsiadującej z naszym budynkiem. Forma bryły inwestycji nawiązuje skalą i gabarytami do historycznej zabudowy – dawnej części pończoszarni. Zadbaliśmy o nowoczesne detale architektoniczne, ale używamy tradycyjnych materiałów takich jak cegła i stal, nawiązując do nowoczesnej architektury industrialnej. Wszystko musi ze sobą współgrać – mówi Dariusz Piórczyński, którego firma Zbor-Bud buduje na terenie Zespołu Budynków Zakładów Lniarskich „Centrala” w Żyrardowie inwestycję Nowy Świat 11. – Dla ochrony zabytków ustawodawca w Polsce przewiduje różne jej formy i zakresy. Zabytkiem nie jest tylko obiekt budowlany wpisany do rejestru zabytków na podstawie decyzji konserwatora wojewódzkiego, ale są nimi także układy przestrzenne stanowiące wartość jako całość i ich elementy – dodaje.

Najstarsze i nadal respektowane wpisy do rejestru zabytków pochodzą z lat trzydziestych dwudziestego wieku – to na przykład układ urbanistyczny Osi Saskiej w Warszawie. To właśnie w stolicy powstaje najwięcej inwestycji wysokiego standardu w sąsiedztwie historycznych miejsc i budynków. Wystarczy rzucić okiem na mapę: jak grzyby po deszczu powstają nowe budynki na Woli w okolicy ulicy Grzybowskiej – na terenie dawnych Browarów Warszawskich i Mennicy, czy na Pradze Północ – m.in. okolice Targowej i rzeki Wisły.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY