REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Izba Architektów: zdefiniowanie roli architekta podstawą prawa planistycznego

  • Autor: PAP
  • 21 wrz 2017 10:41
Izba Architektów: zdefiniowanie roli architekta podstawą prawa planistycznego
fot. shutterstock

Projekt o zawodach architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty autorstwa resortu infrastruktury i budownictwa jest szansą na prawidłowe zdefiniowanie roli tych zawodów, a to z kolei jest podstawą dobrego prawa planistycznego i inwestycyjnego - oceniła Izba Architektów RP.

REKLAMA

Jak wskazano w komunikacie prezydium Izby Architektów RP przesłanym PAP, Izba "od dawna wskazywała, że podstawą dobrego prawa planistycznego i inwestycyjnego jest prawidłowe zdefiniowanie roli architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty w tych procesach".

"Przedstawiony przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt ustawy o zawodach architekta i inżyniera budownictwa z 1 września 2017 roku stwarza szansę na kompleksowe uregulowanie tej kwestii. Zaproponowano nowe rozwiązania na poziomie zawodowym, samorządowym i dyscyplinarnym" - czytamy w informacji.

Izba podczas posiedzenia prezydium oceniła, że projekt "w wielu istotnych kwestiach jest krokiem we właściwym kierunku", choć "zawiera również rozwiązania budzące wątpliwości".

Izba zwróciła uwagę, że w projekcie przyjęto "po raz pierwszy prawidłową konstrukcję nadawania uprawnień w +zawodzie architekta+". "Projektodawca jednoznacznie oparł zapisy na definicji zawodu, o co Izba Architektów RP zabiegała od dawna" - dodano.

Izba zwróciła tez uwagę, że w projekcie zniesiono odpowiedzialność zawodową i dyscyplinarną. Zgodnie z projektem, członkowie Izby będą odpowiadali jedynie w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zmieniono - zgodnie z postulatami Izby - tryb regulujący te postępowanie. Sprawy dyscyplinarne będą rozpatrywane w trybie k.p.k. nie zaś - jak dotychczas - k.p.a.

"Za niepokojący należy uznać projekt przepisu, zgodnie z którym architekci i inżynierowie budownictwa zostawaliby skreśleni z listy członków w przypadku skazania za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe" - uważają architekci.

Izba Architektów popiera projekt ciągłego podnoszenia kwalifikacji, realizowany dzisiaj przez samorząd poprzez szkolenia dobrowolne. "Wprowadzenie ich obligatoryjnego charakteru upowszechni ideę ciągłego, powszechnego podnoszenia kwalifikacji. Izba Architektów pozytywnie ocenia zaproponowaną regulację" - czytamy w komunikacie po prezydium.

Projekt ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach trafił niedawno do konsultacji publicznych. Zakłada on m.in. wprowadzenie jednolitej odpowiedzialności dyscyplinarnej członków samorządów architektów i inżynierów budownictwa, wykonujących zawód architekta i zawód inżyniera budownictwa.

Ustawa przywraca także zawód urbanisty, jednak w inny sposób niż regulacje prawne obowiązujące przed 2014 r. Proponuje się wprowadzenie egzaminu państwowego kończącego się wpisem do rejestru urbanistów, uprawniającym do wykonywania zawodu. Resort poinformował, że przy ministrze infrastruktury i budownictwa będzie działać również organ orzekający o odpowiedzialności dyscyplinarnej urbanistów.

W odniesieniu do zawodu architekta i inżyniera budownictwa ustawa utrzymuje obecny system, zgodnie z którym osoby wykonujące te zawody muszą być zrzeszone w izbach zawodowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. obowiązek uchwalenia przez izby Kodeksu Etyki Zawodowej, czy wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla członków izby. Nowością będzie także zwolnienie architektów i inżynierów budownictwa z obowiązku opłacania składek członkowskich w okresie, gdy nie wykonują oni zawodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY