REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak korzystać z zielonych budynków? Ekoedukacja potrzebna

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 lut 2016 11:55
Jak korzystać z zielonych budynków? Ekoedukacja potrzebna
fot. Maraton, Skanska

W ciągu ostatnich lat Polska poczyniła postępy w rozwoju zielonego budownictwa. Według badań przeprowadzonych przez Colliers, tylko w latach 2014 – 2015, liczba zielonych budynków wzrosła w Polsce o 60 proc. Jednakże według raportu TNS dla Ministerstwa Środowiska, Polacy często nie mają podstawowej wiedzy w zakresie oszczędzania energii np. w miejscu pracy. W związku z tym coraz większą rolę zaczyna odgrywać edukacja proekologiczna.

REKLAMA

Jak wynika z ostatniego raportu RenoValue, w Polsce zielone rozwiązania wprowadzamy często w nieprzemyślany sposób, traktując je jako gadżet lub chwyt marketingowy. Dlatego niezbędna może okazać się szeroka kampania informacyjna i edukacyjna dotycząca finansowych korzyści płynących z ekologii. Taką potrzebę wyraźnie dostrzegają też organizacje zajmujące się budownictwem ekologicznym w Polsce.

- Ludzie spędzają w budynkach większość swojego życia. Rzecz na tyle oczywista, że niewielu poświęca jej uwagę. A to właśnie „czynnik ludzki” jest kluczowy w budownictwie. Dlatego też odpowiednia edukacja użytkowników budynków jest niezwykle istotna, ponieważ dzisiejsze biura i domy (w szczególności te zielone) są wyposażone w szereg rozwiązań, które podnoszą komfort, pozytywnie wpływają na zdrowie oraz przynoszą oszczędności podczas eksploatacji - mówi Alicja Kuczera, CEO Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

- Jednym z głównych celów budynku jest kreowanie przyjaznego i zdrowego dla jego użytkowników środowiska pracy. Obecnie, szczególnie w kontekście nadchodzących zmian w zakresie wymagań energetycznych, to właśnie człowiek i jego sposób korzystania z systemów stanowić będzie najważniejszy element kształtujący rzeczywistość energetyczną. Wspomaganie go poprzez szeroką edukację stanowić powinno zatem nieodzowny etap każdego procesu inwestycyjnego- mówi Tomasz Augustyniak, Prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego oraz CEO Go4Energy.              

O ekoedukacji w biurowcach

Skanska realizuje program zielonej edukacji także w swoich budynkach biurowych. Od 2009 roku poddaje swoje inwestycje certyfikacji w systemie LEED. Choć w ciągu ostatnich lat w Polsce przyjęło się wiele rozwiązań ograniczających negatywny wpływ budownictwa na środowisko, najbliższe lata będą od nas wymagać o wiele bardziej zdecydowanych kroków. ów na środowisko naturalne. Certyfikacja powoli stała się już standardem na polskim rynku nieruchomości, jednak samo wyposażenie budynków w zielone rozwiązania nie wystarczy do podniesienia efektywności energetycznej. Niezwykle ważne jest także to, w jaki sposób eksploatujemy nowoczesne budynki biurowe. Czyste powietrze oraz odpowiednia wentylacja mogą zwiększyć produktywność pracowników nawet o 8-11 proc. Równie ważne są temperatura pomiędzy 21-23 st. C i dobre nasłonecznienie pomieszczeń.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY