REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak powinny wyglądać tereny zielone przy centrach handlowych?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 lut 2015 15:37
Jak powinny wyglądać tereny zielone przy centrach handlowych?
fot. Joanna Pracka

Nie da się ukryć, że głównym zadaniem terenów zieleni wokół centrów handlowych jest przetrzymanie klienta na zakupach - twierdzi Joanna Pracka, architekt krajobrazu.

REKLAMA

Projektowanie terenów zielonych przy centrach handlowych to duże wyzwanie dla architektów krajobrazu. Czy są główne motywy, które zawsze się tu znajdą (m.in. ławeczki, alejki) tylko po to by klienci centrum handlowego spędzili w nim jak najwięcej czasu? W rozmowie z Propertydesign.pl, Joanna Pracka, architekt krajobrazu zdradza nam jak powinien wyglądać teren zielony przy galerii handlowej.

- Nie da się ukryć, że głównym zadaniem terenów zieleni wokół centrów handlowych jest przetrzymanie klienta na zakupach. Umożliwione jest to w różnoraki sposób, oferując przede wszystkim miejsca do odpoczynku i skonsumowania posiłku - zwraca uwagę Joanna Pracka, architekt krajobrazu.

Jak zauważa jednak, w ostatnim czasie co raz większą wagę przykłada się do estetyki otoczenia. - Walory wizualne zaczęły odgrywać niemalże równorzędną rolę w stosunku do potrzeb rekreacyjnych. To dobrze, ponieważ wymaga to od architektów krajobrazu większej mobilizacji do działania i tworzenia interesujących projektów, w których potrzeba relaksu spotyka się z potrzebą odczuwania estetyki otoczenia. Oczywiście, ławki, kosze i alejki wciąż stanowią główny motyw „stałych elementów” wyposażenia przestrzeni w małą architekturę - mówi. Jednak ważniejszym jest sposób prezentacji i promocji tych pojedynczych obiektów. Pracka zauważa, że ławka może przyjąć zupełnie nowoczesny kształt, może być ruchoma lub służyć większej licznie użytkowników. Kosz może nagradzać dbających o czystość melodią lub światłami. Aleje spacerowe mogą przyjmować atrakcyjny bieg, prowadzić do przyciągających uwagę punktów w najbliższym otoczeniu, oferować zachwycające widoki na dalszy krajobraz.

- Wiele zależy od wyobraźni projektanta i możliwości, jakie oferuje dany teren. W projekcie zagospodarowania przestrzeni można pokusić się również o realizację ekologicznych rozwiązać promujących eko-innowacyjne rozwiązania i nowe technologie - zwraca uwagę. I tu przykładem mogą być roślinne ściany i fasady budynków (ogrody wertykalne) lub nawet zakomponowanie przestrzeni dachowej w ogród, oferujący widok na miasto z wyższego piętra budynku.

- Urozmaicenie programu użytkowego takowych przestrzeni może również wpłynąć na wzrost jakości przestrzeni publicznej i atrakcyjności miejsca. Ludzie będą przychodzić i korzystać z terenów zieleni nie tylko pod kątem krótkiej przerwy w zakupach, ale również z przyjemności i chęci interakcji z innymi ludźmi. Stworzenie miejsca do realizacji warsztatów społecznych, mniejszych koncertów lub wystaw z pewnością przyciągnie nie tylko lokalne społeczeństwo, ale również turystów odwiedzających miasto - konkluduje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY