REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak skutecznie walczyć ze smogiem w przestrzeni miejskiej? Potrzebni architekci

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 24 sty 2018 09:38
Jak skutecznie walczyć ze smogiem w przestrzeni miejskiej? Potrzebni architekci
fot. unsplash

Zła jakość powietrza jest problemem nie tylko w ośrodkach przemysłowych – zjawisko smogu stało się niestety powszechne. Z badań przeprowadzonych przez Europejską Agencję Środowiska wynika, że poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce średnio przekracza dopuszczalne normy aż o 432 proc. Długotrwałe narażenie na niekorzystne warunki może doprowadzić do nasilenia reakcji alergicznych, osłabić układ odpornościowy i pogorszyć samopoczucie. Istnieje wiele sposobów na walkę ze smogiem.

REKLAMA

Sejmik województwa małopolskiego wprowadził już ustawę antysmogową – od 1 lipca 2017 zobowiązuje ona mieszkańców do wymiany kotłów starego typu na spełniające najwyższe europejskie standardy. Służby miejskie zostały upoważnione do kontroli jakości zainstalowanych urządzeń, która poświadczona jest stosownym certyfikatem, a w przypadku jego braku – wystawiania mandatów karnych. Wciąż czekamy na rozwój projektów rządowych, np. typu KAWKA, gdzie możliwe jest zdobycie dofinansowania na wymianę instalacji grzewczej.

Dzięki inwestycji w ekologiczne źródła ogrzewania przyczyniamy się natomiast do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, a po latach odczujemy różnicę w wysokości rachunków.  Jeśli jednak z różnych powodów nie możemy unowocześnić instalacji, równie skutecznym, lecz krótkotrwałym rozwiązaniem, są domowe oczyszczacze powietrza. Ze względu na cenę i dostępność wolnostojące oczyszczacze powietrza to efektywne narzędzia w domowej walce ze smogiem. Wybierając urządzenie, warto zdecydować się na model wyposażony w filtr HEPA. Filtr ten, wykonany z trójwarstwowo spiekanego szkła, wychwyci najmniejsze cząstki zanieczyszczeń – do 0,3 mikrona (to wielkość np. drobinki kurzu). Jego skuteczność w pozbywaniu się zanieczyszczeń, a przede wszystkim pyłów odpowiedzialnych za smog (PM10 i PM2.5) to 99,97%.

Z kolei instalacje wentylacyjno-klimatyzacyjne wymagają większych nakładów finansowych i starannego dobrania sprzętu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wentylacje mechaniczne z rekuperatorem, czyli odzyskiem ciepła. Zastosowane technologie wpływają na energooszczędność sprzętu i koszty jego eksploatacji, a umieszczone w centrali filtry klasy F7 to gwarancja aż 90% zatrzymanych zanieczyszczeń. Rolą klimatyzacji jest nie tylko regulowanie temperatury, ale także wentylacja i oczyszczanie powietrza. Jest to możliwe, za pomocą specjalnego filtra umieszczonego w urządzeniu, który pozbywa się mniejszych cząstek zanieczyszczeń. Rozwój rynku instalacji grzewczych pozwala nam na ekologiczne ogrzewanie domu czy mieszkania – możemy zdecydować się na pompy ciepła lub ogrzewanie nadmuchowe. W swoim działaniu pompy ciepła wykorzystują energię słoneczną zgromadzoną w gruntach, powietrzu i wodzie. W okresie długoterminowym jest to działanie obniżające koszty rachunków, ale początkowo zainwestowana kwota może być nieco wysoka. Instalacja ogrzewania nadmuchowego wiąże się z zaprojektowaniem kanałów wentylacyjnych umieszczonych w suficie lub podłodze, dlatego jest to rozwiązanie dedykowane nowopowstającym budynkom.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY