REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak wyglądały synagogi i domy w średniowiecznym Krakowie?

  • Autor: propertydesign.pl
  • 14 kwi 2014 13:49
fot. Fotolia

Jak wyglądały domy i synagogi w żydowskiej dzielnicy w średniowiecznym Krakowie? Jaka była zabudowa mieszkalna i synagogalna w mieście żydowskim na Kazimierzu przed szwedzkim „potopem”? Na te i na inne pytania odpowiada niezwykła wystawa "Cracovia Iudaeorum 3D" zorganizowana w krakowskiej Starej Synagodze.

REKLAMA

Podróż w czasie do wieków XV i XVII stała się możliwa dzięki cyfrowym rekonstrukcjom urbanistyki i architektury najstarszych stref zamieszkania krakowskich Żydów. Powstały one w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa jako efekt współpracy muzealnej Pracowni Dokumentacji Architektury i Zmian Urbanistycznych Miasta Krakowa z wybitnymi krakowskimi naukowcami, autorytetami w dziedzinach historii, architektury i archeologii.

Wystawa jest też okazją do pierwszego publicznego pokazu niezwykłych zabytków numizmatycznych i archeologicznych, mających ścisły związek z głównym tematem ekspozycji. Wyjątkowym obiektem na wystawie jest moneta z wizerunkiem głowy brodatego Żyda w stożkowej czapce, wybita przez żydowskiego mincerza w Krakowie w 1. połowie XIII wieku. Do grupy niezwykłych eksponatów należą także naczynia ceramiczne i ich fragmenty z hebrajskimi napisami, wydobyte przez archeologów przy ulicach Estery i Kupa na Kazimierzu.

Wystawę można obejrzeć w Muzeum Historycznym m. Krakowa, Oddział Stara Synagoga do 27.11.2014 roku. Ekspozycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacjia na www.mhk.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY