REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak zaprojektować idealny open space? Poznaj siedem kluczowych zasad

  • Autor: PropertyDesign.pl / Grupa RB
  • 29 sie 2016 12:21
Jak zaprojektować idealny open space? Poznaj siedem kluczowych zasad
fot. Fotolia

Jak zaprojektować przestrzeń open space, by spełniała oczekiwania wielu osób, pracujących na różnych stanowiskach i w różnych działach? Oto siedem kluczowych zasad.

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak&Sedlak wynika, że nieodpowiednie warunki pracy są jedną z najczęstszych przyczyn zmiany miejsca zatrudnienia. Funkcjonalne i przyjazne biuro w pozytywny sposób wpływa jednak nie tylko na motywację i zadowolenie pracowników, ale przede wszystkim na ich wydajność. 

Dlaczego w ogóle inwestorzy decydują się na organizację biura w stylu open space? Wiąże się to nie tylko z oszczędnością metrów kwadratowych, ale także wspiera komunikację między pracownikami, a często jest wpisana w kulturę organizacyjną firmy jako symbol otwartości i równości.

Po pierwsze: trzymajmy się przepisów

Jednak, aby open space spełniał swoją rolę, należy odpowiednio zaprojektować jego układ, nie zapominając o wytycznych znajdujących się w aktach prawnych, które regulują m.in. kwestie związane z ilością przestrzeni przewidzianej dla jednego pracownika i odległością między stanowiskami pracy. Pamiętajmy jednak, że zachowanie wymaganych prawem wytycznych nie wystarczy jednak, aby o przestrzeni biurowej można było powiedzieć, że jest wygodna i przyjazna.

Po drugie: zadbajmy o prywatność pracowników

Duże znaczenie ma takie ustawienie wysp z biurkami, aby ich lokalizacja sprzyjała komunikacji i wspólnemu działaniu, ale by pracownicy nie czuli się w czasie pracy obserwowani. Projektując przestrzeń, warto uwzględnić systemowe ścianki wewnętrzne, najlepiej przynajmniej częściowo przeszklone, które nie wydzielając wprost osobnych pomieszczeń, pozwolą zachować minimum prywatności. Pomiędzy wyspami należy zachować tyle przestrzeni, aby pracownicy mogli swobodnie się między nimi poruszać.

Po trzecie: zorganizuj przestrzeń

Strefowanie powierzchni oraz tworzenie miejsc przeznaczonych do działań w zespole pozwala dostosować poszczególne obszary do konkretnych aktywności. Pracownik nie jest już przypisany do jednego stanowiska, a realizuje zadania we współpracy z osobami z różnych działów. Projektowanie wspólnych przestrzeni sprzyja zatem wzmacnianiu komunikacji i pobudzaniu kreatywności pracowników.

Po czwarte: ważne są ciągi komunikacyjne

Na przyjazną przestrzeń składają się także ciągi komunikacyjne, klatki schodowe, pomieszczenia socjalne, toalety czy windy. Standardy budynku „bez barier” mają znaczenie nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale ułatwiają poruszanie się po biurze wszystkim pracownikom. Chodzi zwłaszcza o takie rozwiązania, jak odpowiednio szerokie korytarze i przejścia między biurkami, właściwie wyeksponowane instrukcje poruszania się po budynku, oznaczenia kierunków, dróg ewakuacyjnych, a także wygodny system kontroli dostępu do poszczególnych pomieszczeń. Warto, aby ten ostatni był w pełni zautomatyzowany i zintegrowany z systemem otwierania drzwi w głównych ciągach komunikacyjnych i wejściach do budynku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY