REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak zaprojektować pozytywną i przyjazną szkołę?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 maj 2016 09:16
Jak zaprojektować pozytywną i przyjazną szkołę?
Pozytywna szkoła podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego, fot. źródło: Rockfon
Jak zaprojektować pozytywną i przyjazną szkołę?
Jak zaprojektować pozytywną i przyjazną szkołę?
Jak zaprojektować pozytywną i przyjazną szkołę?
Jak zaprojektować pozytywną i przyjazną szkołę?
Jak zaprojektować pozytywną i przyjazną szkołę?

Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku to pierwsza w Polsce placówka tak dużego formatu, prowadzona przez organizację pozarządową Pozytywne Inicjatywy. Nowoczesny obiekt z częścią dydaktyczną, halą sportową i basenem, służy nie tylko dzieciom i ich rodzicom, ale także lokalnej społeczności.

REKLAMA

Zgodnie z projektem, placówka zlokalizowana w dzielnicy Gdańsk-Kokoszki, u zbiegu ulic: Kalinowej i Azaliowej, doskonale wpisuje się w zabudowę okolicy. Szkoła ściśle współpracuje z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Fundacją Polska Akcja Humanitarna. Składa się z trzech połączonych ze sobą niezwykle funkcjonalnych części – dydaktycznej z 24 oddziałami, biblioteką środowiskową z czytelnią, stołówką i kuchnią, budynku sali gimnastycznej i budynku z basenem. W tego typu nowoczesnym kompleksie nie mogło zabraknąć boisk sportowych i placów zabaw. Uzupełnienie całości stanowi zieleń i elementy małej architektury.

- Szkoła jest dla dzieci drugim miejscem na ziemi - zaraz po domu. Powinna więc być przyjazna i bezpieczna. Musi stwarzać optymalne warunki do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego naszych pociech – mówi Piotr Szeląg, dyrektor zarządzający placówką. - W myśl naszej filozofii przestrzeń, w której dziecko przebywa, jest narzędziem edukacyjnym. Mówiąc wprost, jeżeli dziecko przebywa w ładnej, dobrze zaaranżowanej przestrzeni, uczy się, że należy dbać o ład i porządek – uzupełnia.

Nowoczesny budynek został zaprojektowany tak, by wpadało do niego jak najwięcej światła dziennego. Efekt ten osiągnięto m.in. przez zastosowanie dużych, szklanych powierzchni i jasnych kolorów na ścianach i sufitach.

- Pozytywna Szkoła Podstawowa to miejsce przyjazne nie tylko dla dzieci, ale również dla nauczycieli, rodziców i innych użytkowników. W trakcie prac nad projektem przyszło nam się zmierzyć zarówno z właściwym rozwiązaniem aspektów funkcjonalnych, ale też nie mniej istotnych zagadnień technicznych, jak i bezpieczeństwa użytkowania obiektu. To one decydują o jego trwałości, wygodzie użytkowania oraz o odbiorze budynku przez otoczenie – mówi Katarzyna Glamowska, architekt z Pracowni Inwestproj, projektant obiektu. - Poza zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, komfortu cieplno-wentylacyjnego i rozwiązań elewacyjnych, szczególną uwagę skupiliśmy na spełnieniu wymagań akustycznych. Klasy lekcyjne, bibliotekę, aulę, salę gimnastyczną i halę basenową wyposażono w ścienne i sufitowe ustroje akustyczne, które pozwoliły na znaczne ograniczenie czasu pogłosu oraz zagwarantowały odpowiedni komfort akustyczny w poszczególnych pomieszczeniach – dodaje projektant.

W porozumieniu z Inwestorem – Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska i Wykonawcą – firmą Ebud, zdecydowano o wyborze rozwiązań Rockfon, spełniających wymagania akustyczne i techniczne stawiane produktom przeznaczonym do szkół.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY