REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jaki los czeka dwór Tetmajerów?

  • Autor: PAP
  • 18 kwi 2017 10:58
fot. pixabay.com

Muzeum Tatrzańskie chce odkupić dwór Tetmajerów w Łopusznej k. Nowego Targu od dawnych właścicieli – poinformowała dyrektor Muzeum Anna Wende-Surmiak. Dwór pod koniec 2016 r. odzyskali spadkobiercy – rodzina Kietlińskich, którzy są przychylni jego sprzedaży.

REKLAMA

Dwór Tetmajerów wraz z zabudowaniami folwarcznymi od 1978 roku stanowi filię Muzeum Tatrzańskiego. Rodzina Kietlińskich od kilkunastu lat zabiegała o zwrot majątku, który ich przodkowie utracili po wojnie, na mocy dekretu wywłaszczeniowego. W ubiegłym roku komunistyczna decyzja została prawomocnie uchylona, a prawo do majątku powróciło do spadkobierców.

"Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jako nasz organ założycielski prowadzi negocjacje ze spadkobiercami majątku w Łopusznej. Myślę, że wszystko jest na dobrej drodze. Jest przychylność, aby dwór pełnił swoją dotychczasową rolę muzealną i był dostępny dla zwiedzających" - powiedziała Wende-Surmiak.

Dzieje folwarku w Łopusznej sięgają XVI wieku, a sam dwór powstał ok. 1790 r. Dwór był siedzibą szlacheckich patriotycznych rodzin: Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Po wojnie majątek przejął Skarb Państwa i został on przekształcony w państwowe gospodarstwo rolne. Dwór i zabudowania stopniowo niszczały. W 1978 r. majątek przejęło Muzeum Tatrzańskie i zabudowania odremontowano.

We wnętrzach dworu urządzono wystawę poświęconą dawnemu folwarkowi szlacheckiemu. Obok dworku stoi zabytkowa zagroda rodziny Klamerusów; można też zobaczyć piwnice domku-lamusa, w którym po powstaniu listopadowym schronił się poeta Seweryn Goszczyński.

Dwór w Łopusznej oraz zabudowania gospodarcze wymagają pilnych remontów.

Udokumentowane dzieje polskiej rodziny Tetmajerów, osiadłej na ziemi tarnowskiej, rozpoczęły się od trzech braci: Stanisława (1744-1821), Aleksandra (ok. 1750-?) i Wojciecha (1759-1824). W 1794 roku cesarz austriacki Franciszek II nadał im szlachectwo, wraz z herbem i przydomkiem "Przerwa". Wśród członków tej rodziny byli uczestnicy powstań narodowych i konspiracyjnych ruchów niepodległościowych, naukowcy, literaci i artysta malarz.

Od początku XIX wieku Tetmajerowie osiedlali się na Podhalu - w Ludźmierzu i Łopusznej oraz w gorczańskiej Ochotnicy. Ich domy rodzinne stały się ważnymi ośrodkami życia narodowego i kulturalnego. Najbardziej znanym przedstawicielami tej rodziny byli dwaj przyrodni bracia - poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer oraz malarz Włodzimierz Tetmajer.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY