REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu biur i czego oczekują najemcy?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 sie 2017 16:37
Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu biur i czego oczekują najemcy?
Nobilis Business Park, fot. mat. prasowe

Oczekiwania firm wobec nowoczesnych powierzchni biurowych to w dużej mierze efekt życzeń ich pracowników. To ich satysfakcja, komfort pracy i możliwość współpracy mają ogromne przełożenie na efektywność i wyniki finansowe spółki. Coraz częściej biuro ma też odzwierciedlać wartości firmy i jej pracowników. Najlepszym tego przykładem jest troska o środowisko wyrażająca się w zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań.

REKLAMA

Nowoczesna architektura

Idąca z duchem czasu architektura to nie tylko minimalistyczna forma, jednolita płaszczyzna elewacji, duże przeszklone powierzchnie czy oszczędność w zdobieniach i kolorach. To również rozwiązania będące odpowiedzią na style życia i wartości nowych pokoleń pracowników, takie jak infrastruktura rowerowa, większe przestrzenie socjalne czy kontakt z naturą. Osiągnięcie tego efektu umożliwia zastosowanie najnowocześniejszych technologii, które sprawiają, że biurowce są bardziej energooszczędne i lepiej gospodarują odpadami.

Dostęp do światła dziennego

Kluczową cechą dla najemców są obecnie duże, uchylne okna, które zapewniają optymalne doświetlenie pomieszczeń, naturalną cyrkulację powietrza oraz, co istotne z perspektywy najemcy, oszczędność energii elektrycznej. Ważne są także rolety okienne (wewnętrzne lub zewnętrzne), umożliwiające regulację nasłonecznienia oraz prowadzenie spotkań biznesowych z użyciem rzutnika. Okna to również bariera oddzielająca ciche wnętrza od zgiełku panującego na zewnątrz.

Elastyczna przestrzeń do pracy

Obecny sposób pracy wymaga zasadniczo trzech rodzajów przestrzeni dla pracowników: do samodzielnego wykonywania obowiązków przy biurku, do spotkań w zespole oraz wyciszonych miejsc do telekonferencji. Coraz częściej szuka się rozwiązań nieformalnych, wprowadzających swobodną atmosferę, zamiast oficjalnych spotkań przy stole konferencyjnym.

Po wieloletnim boomie na open space’y, biura na planie otwartym nie cieszą się już taką popularnością wśród najemców. Wsłuchują się oni w głos swoich pracowników, którzy jako jedną z wad takiego układu wskazują całkowity brak prywatności oraz możliwości skupienia się, spowodowany ciągłym hałasem i rozmowami, Nie oznacza to oczywiście powrotu do tradycyjnego wyznaczenia pomieszczeń ścianami na całej wysokości, ale o zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które wizualnie i akustycznie wydzielą różnorodną przestrzeń do pracy. Służą do tego m.in. meble modułowe, mobilne panele i kabiny akustyczne, przepierzenia, szklane ściany działowe, wysuwane blaty i siedziska. Takie rozwiązania pozwalają w szybki i sprawny sposób zaaranżować przestrzeń pod chwilowe potrzeby, takie jak wielkość zespołu pracującego nad danym projektem.

Komfort i bezpieczeństwo

Budynki najnowszej generacji klasy A, wyposaża się w najnowocześniejsze rozwiązania gwarantujące dobre samopoczucie pracowników i zwiększające bezpieczeństwo najemców. – W naszych inwestycjach są obecnie instalowane czujniki dymu i temperatury oraz energooszczędne systemy HVAC. Zapewniona jest także kontrola dostępu, a także całodobowa ochrona i monitoring – mówi Katarzyna Kubicka, dyrektor Regionalny Echo Investment SA – Oprócz tego stosuje się rozwiązania ekologiczne, które minimalizują negatywny wpływ inwestycji na środowisko, a także zmniejszają koszty ponoszone przez najemców – dodaje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY