REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jednolity pomiar nieruchomości biurowych

  • Autor: Property Design
  • 14 sty 2014 13:39

W poniedziałek, 13 stycznia 2014 r., Koalicja Międzynarodowych Standardów Pomiaru Nieruchomości (IPMSC) rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące nowego Międzynarodowego Standardu Pomiaru Nieruchomości (International Property Measurement Standard – IPMS) dla budynków biurowych. Trzymiesięczne konsultacje, które potrwają do 21 marca 2014 r., skierowane są do osób działających w sektorze nieruchomości biurowych i interesariuszy, których specjalistyczna wiedza przyczyni się do powstania nowych standardów.

REKLAMA

Rozbieżności w pomiarze nieruchomości na międzynarodowych rynkach utrudniają inwestorom skuteczną analizę i porównanie nieruchomości z różnych lokalizacji. Jest to szczególnie poważny problem dla firm globalnych, np. z sektora BPO, które przy wyborze lokalizacji, podejmują decyzję nie tylko na szczeblu lokalnym (wybór miasta), ale również globalnym – wybierając kontynent i kraj. Celem IPMSC jest rozwiązanie tych nieścisłości, poprzez opracowanie i wdrożenie międzynarodowego standardu pomiaru nieruchomości, który zostanie przyjęty we wszystkich krajach na całym świecie.

- Ujednolicenie standardu pomiarów pomoże ograniczyć ryzyko różnic powierzchni zwłaszcza przy transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości, które nierzadko mają miejsce także na polskim rynku inwestycyjnym.– mówi Monika Dębska-Pastakia, FRICS MRTPI przewodnicząca RICS Polska, partner oraz prezes Knight Frank w Polsce.

Pierwszy tego typu standard, stworzony przez Komitet Ustanawiający Standardy IPMSC, stanie się źródłem jednolitych zasad pomiaru nieruchomości na światowych rynkach. Skorzystają z niego wszystkie osoby działające w sektorze nieruchomości, m.in. inwestorzy, wynajmujący powierzchnie biurowe, agenci, rzeczoznawcy i najemcy. Międzynarodowy Standard Pomiaru Nieruchomości przyniesie szereg pozytywnych konsekwencji: zwiększy stabilizację finansową na rynkach, zaowocuje dokładniejszą i bardziej spójną sprawozdawczością finansową podniesie zaufanie inwestorów oraz zwiększy przejrzystość danych.

Obecnie, sposób pomiaru nieruchomości – takich jak biura, centra handlowe czy osiedla mieszkaniowe, różni się znacząco w zależności od kraju. Bardzo duża różnorodność metod, utrudnia globalnym firmom właściwe porównanie projektów w ramach swojego portfela inwestycji. Badanie przeprowadzone przez Jones Lang LaSalle pokazuje, że w zależności od zastosowanej metody pomiar powierzchni może różnić się nawet o 24 procent.

- Powierzchnia użytkowa budynku jest kluczowa w rozumieniu wyceny i w efekcie potencjału inwestycyjnego nieruchomości. Obecnie inwestorzy cierpią na skutek konieczności podejmowania decyzji w oparciu o informacje, które są niespójne w zależności od rynku. IPMS przyniesie rozwiązanie tego problemu, usunie ryzyko i dostarczy wiarygodnych oraz przejrzystych informacji dla inwestorów z sektora nieruchomości – mówi Martin Bruehl FRICS, Union Investment, kierownik działu Zarządzania Międzynarodowymi Inwestycjami.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY