JEMS architekci: gwiazdy polskiej architekturyMałopolski Ogród Sztuki - 19-10-2015 14:18


Współpracowali z Normanem Fosterem. Do nich należy projekt rozbudowy Biblioteki Raczyńskich i Ambasady RP w Berlinie. Od czasu biurowca Agory z 2002 roku przylgnęła do nich metka biura projektów korporacyjnych. Odebrali dziesiątki nagród i zostali gwiazdami polskiej architektury.

Nie chcą być traktowani jako gwiazdy polskiej architektury, jednak barwne osobowości ośmiu wspólników i partnerów tworzących trzon zespołu, sprawiają, że bliżej im do gwiazd rocka niż do inżynierów, co nie pomaga im w zerwaniu tej łatki.

Przez lata zrealizowali wiele ciekawych biurowców w kraju, większość jednak w stolicy. Kraków nie doczekał się żadnego. Pierwszym projektem zrealizowanym w stolicy Małopolski będzie wystawa, która już w październiku w Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Jak sami piszą rozpoczynając samodzielną praktykę w okresie transformacji ustrojowej JEMS włączyli się w nurt odbudowy polskiej kultury architektonicznej. Z jakim skutkiem? O tym opowiedzą w Krakowie. Ich obecność w murach Galerii Architektury GAGA, która od początku swojej działalności gości architektoniczną czołówkę kraju (m.in. Konior Studio, Medusa Group, DDJM, Stelmach i Partnerzy) to ważny głos w dyskusji na temat polskiej tożsamości architektonicznej po przemianach ustrojowych. JEMS jest bowiem jedną z największych i najważniejszych pracowni w kraju.

W ich dorobku znalazły się m.in takie budynki jak: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, ASP w Warszawie, biurowiec Pixel w Poznaniu, Warszawskie Apartamentowce TRIO, siedziba Agory i wiele innych.

Wystawa pt: „Jems (i…)” to nietypowa prezentacja architektury poprzez ślady ludzkiej obecności i działalności. Będzie to zaprzeczenie ekspozycji architektonicznych prezentujących tak zwaną „czystość formy” eleganckich, sterylnych, bezosobowych, pozbawionych śladu ludzkiej aktywności. JEMS Architekci i Galeria Architektury GAGA pokażą życie budynków po oddaniu ich do użytku, zestawione z wcześniejszymi oczekiwaniami projektowymi. Przestrzenie biurowe, obiekty mieszkalne wraz z ich użytkownikami widzianych oczami obserwujących wszystko z dystansu architektów. JEMS-i chcą w ten sposób zwrócić uwagę na bardziej uniwersalny charakter architektury, zmienny w czasie, zdolny do adaptacji w ramach rozmaitych, zmieniających się w czasie potrzeb; w końcu ukazując również sposób w jaki budowle asymilują rozmaite wartości miejskiego pejzażu.

- Chcemy pokazać także te przestrzenie w naszych budynkach, które z czysto komercyjnego punktu widzenia są raczej bezzasadne, ale tworzą miejsca nieformalnych spotkań, kreują nastrój i charakter architektury, stają się wzorcem dla innych obiektów, nawet tych o stricte komercyjnym charakterze: dziedzińce, ogrody, tarasy, podesty, atria. A także przestrzenie publiczne lub półpubliczne "wycięte"z bloku "gęstej" zabudowy pozwalające na "komunikowanie" się budowli z otoczeniem – zapowiadają architekci z JEMS.