REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jest przetarg na wykonawcę "miejskich źródełek" w Warszawie

  • Autor: PAP
  • 05 mar 2018 14:15
Sąd konkursowy przyznał I nagrodę (20 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej) Paulinie Lis – Meldner Design Studio w składzie: Paulina Dorota Lis, Marcin Kucharczyk, Krzysztof Meldner, Maciej Meldner, fot. UM Warszawa

Do czerwca 2018 roku na ulicach Warszawy ma stanąć 177 źródełek z bezpłatną wodą pitną dla mieszkańców. W poniedziałek ratusz ogłosił przetarg na ich wykonanie.

REKLAMA

W kwietniu 2017 roku w konkursie architektonicznym pt. "Poidełko dla Warszawy" wyłoniono zwycięski projekt na wygląd "miejskiego źródełka", które ma służyć mieszkańcom stałym i bezpłatnym dostępem do czystej wody pitnej. Projekt dotyczący źródełek powstał w ramach budżetu partycypacyjnego.

Nagroda w wysokości 20 tys. złotych została przyznana Paulinie Lis - Meldner Design Studio w składzie: Paulina Dorota Lis, Marcin Kucharczyk, Krzysztof Meldner, Maciej Meldner. Zwycięska praca nawiązuje do charakterystycznych dla warszawskiego krajobrazu elementów wodociągowych. Wyglądem przypomina "Grubą Kaśkę", czyli stojącą w nurcie Wisły, największą studnię infiltracyjną w Europie.

W poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent stolicy Michał Olszewski poinformował o ogłoszeniu przetargu na realizację projektów. Przed czerwcem b.r. urządzenia zostaną zamontowane na podziemnych hydrantach m.in.: na pl. Zbawiciela, pl. Bankowym, pl. Unii Lubelskiej, placu na Rozdrożu, skrzyżowaniu ul. Dobrej i Tamka, na Bulwarze B. Grzymały-Siedleckiego oraz w okolicy Starego Miasta.

"Stworzyliśmy model źródełka łatwy w montażu oraz gwarantujący bezproblemowe użytkowanie dla wszystkich warszawiaków - dorosłych, dzieci i osoby starsze. Dostosowane są także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami" - mówił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. "Źródełka będą stanowić kolejny element wyróżniający nasze miasto" - dodał.

Jak podkreślił, źródełka "będą towarzyszyły nieodłącznie mieszkańcom Warszawy i zachęcały do picia zdrowej wody - warszawskiej kranówki".

"Formę źródełka stanowią cztery podstawowe materiały: beton, brąz patynowany lub aluminium malowane proszkowo, stal nierdzewna i chromowane elementy armatury hydraulicznej. Instalacje będą odporne na korozję i trudne warunki atmosferyczne. Zostaną zabezpieczone także powłoką antygraffiti" - zapewnił dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Marek Piwowarski.

Wodę będzie można pić bezpośrednio z ujęcia, bez kontaktu z elementami zewnętrznymi, które mogłyby zostać zanieczyszczone. "Poidełko jest tak zaprojektowane, że będzie można zarówno się napić jak i napełnić butelkę bądź napoić swojego czworonoga" - mówił przedstawiciel zespołu projektowego zwycięskiego "poidełka" Jan Buczek.

"Mamy nadzieję, że ten obiekt wpisze się na stałe w tkankę miejską w Warszawie. Forma jest na tyle uniwersalna, że ten obiekt powinien zarówno dobrze wyglądać w przestrzeniach zabytkowych jak i nowoczesnych przestrzeniach miejskich" - zadeklarował.

Oprócz zamawianych 177-miu źródełek przetarg obejmuje opcję na postawienie dodatkowych 200-stu w przypadku, kiedy będą pojawiały się zgłoszenia ze strony urzędów dzielnic czy mieszkańców do instalacji tego typu urządzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY