REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Już wiemy, kto zaprojektuje mural dla Bydgoszczy

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 22 wrz 2017 15:50
fot. UM Bydgoszcz

Konkurs na projekt muralu związanego z Marianem Rejewskim rozstrzygnięty. Zwycięski projekt ozdobi ścianę kamienicy przy ul. Gdańskiej 10 w Bydgoszczy.

REKLAMA

Rozstrzygnięto konkurs na projekt i wykonanie muralu poświęconego Marianowi Rejewskiemu. W konkursie wzięło udział piętnaście podmiotów, które łącznie przedstawiły dwadzieścia osiem projektów. Komisja jednomyślnie wybrała do realizacji projekt pt. „Odszyfrowany Rejewski” autorstwa Juliana Nowickiego z Bydgoszczy - podaje oficjalny portal miejski Bydgoszczy.

Projekt przedstawia portret Mariana Rejewskiego, który widzimy jako częściowo zaszyfrowany. W projekcie wykorzystana jest płycina w ścianie, która defragmentuje obraz przechodzący przez nią i narzuca podział kompozycji. To w polu wyznaczonym przez płycinę portret widziany jest w sposób rzeczywisty, "odszyfrowany", natomiast poza płyciną, zarysy portretu utworzone są przez multiplikowany, charakterystyczny zapis kodu Enigmy. Tworzy to kryptograficzny wizerunek bohatera.

Część liter szyfru Enigmy jest wyodrębniona z tła dzięki dodaniu koloru  - przełamanego różu, tworząc kolejną odszyfrowaną wartość w obrazie – napis „Rejewski Marian.”

Kolorystyka projektu odtwarza kolorystykę samej elewacji po prawej stronie muralu, czyli odcieni szarości w połączeniu z cieplejszą, ciemną szarością oraz przełamanym różem, dzięki czemu obraz staje się integralną częścią całej elewacji. Tym samym wpisuje się w otoczenie i nie sprawia wrażenia wtórnie zamieszczonego plakatu.

Mural ma powstać na fragmencie ściany budynku przy ul. Gdańskiej 10 do 31 października 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY