REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kamienica Sachsów odzyskuje blask

  • Autor: wroclaw.pl
  • 03 gru 2014 11:29
Tak będzie wyglądała kamienica po remoncie, fot. wroclaw.pl

Odsłonięto fasadę dawnego pałacu czynszowego Sachsów. Elewacja jest obecnie w kolorze ochry, a nie jak do tej pory piaskowa. Budynek przechodzi remont, który prowadzony jest pod stałym nadzorem miejskiego konserwatora zabytków.

REKLAMA

Zgodnie z harmonogramem modernizacja elewacji kamienicy Sachsów powinna się zakończyć w I kwartale 2015 roku. Wtedy także ukończone zostaną prace w środku. Zakres remontu jest duży. Wymieniona została stolarka okienna, pokrycie dachowe. Lokale usługowe na parterze także przeszły gruntowny remont - podaje oficjalny portal miejski Wroclaw.pl.

Po remoncie piętra od 1. do 3. zajmą kancelarie prawne. W parterze pojawią się usługi. W 2010 r. kamienicę sprzedało Stronnictwo Demokratyczne. Kupili ją prywatni inwestorzy za 13 milionów złotych. Budynek może się kojarzyć wrocławianom i turystom z kultową cukiernią Babeczka. Jednak przed remontem kamienicy zmieniła ona adres.

Firma Iglica Nieruchomości odpowiada za komercjalizację budynku.

Kamienicę Sachsów zaprojektował architekt Karl Schmidt. Budynek powstawał w latach 1870-73. Tego rodzaju XIX-wieczne budowle nazywano pałacami czynszowymi. Kamienica należała do żydowskiej rodziny wrocławskich przedsiębiorców Sachs. Założycielem fortuny był Moritz Sachs, do którego należał dom handlowy położony na działce, na której obecnie znajduje się "Feniks". Rodzinna firma zajmowała parterze kamienicy przy ul. Świdnickiej. Prywatne apartamenty Sachsów pierwsze, drugie i trzecie piętro. Ostatnia kondygnacja była przeznaczona dla służby. Budynek składa się z dwóch czterokondygnacyjnych kamienic o wspólnej elewacji w neorenesansowym stylu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY