REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kamienice Deskurów odzyskają dawny blask

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 maj 2017 16:31
Kamienice Deskurów odzyskają dawny blask
Fot. www.radom.pl

– Rozpoczynamy proces, którego już nikt nie zatrzyma. Wierzę, że Miasto Kazimierzowskie, tak jak na to zasługuje, na nowo stanie się prawdziwym sercem Radomia – powiedział prezydent Radosław Witkowski podpisując umowę z wykonawcą przebudowy zespołu kamienic Deskurów.

REKLAMA

Przebudową kamienic zajmie się firma Betonox Construction z Sopotu. Wartość inwestycji wyniesie ponad 24,6 mln złotych. Za 14 miesięcy cały kwartał położony między ulicami Rwańską, Grodzką, Rynkiem i placem przy kościele farnym ma być odnowiony i przygotowany do nowych funkcji, w tym m.in. kulturalnej, usługowej i edukacyjnej.

Miasto Kazimierzowskie odzyska blask

– Jestem przekonany, że to przełomowa chwila i Miasto Kazimierzowskie, które do tej pory nie miało szczęścia do inwestycji odzyska wreszcie swój dawny blask. Wiem, że radomianie na to czekają – podkreślił prezydent.

Jak informuje radomski urząd miasta planowane prace budowlane to przede wszystkim wzmocnienie fundamentów i ścian, przebudowa piwnic, wymiana stropów, modernizacja schodów, dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, montaż szklanego zadaszenia dziedzińca, montaż wind oraz kompleksowe wykonanie nowych instalacji.

– To ciekawy, ale też skomplikowany projekt, dlatego na plac budowy zamierzamy wejść zaraz po majowym weekendzie – zapowiedział prezes Betonox Construction Wojciech Grzeń.

Zgodnie z projektem w wyremontowanych pomieszczeniach powstaną cztery strefy. Strefę kultury zajmie Instytut Miejski, którego zadaniem będzie m.in. organizacja nowoczesnych wystaw, wydarzeń przypominających historię miasta oraz wydarzeń kulturalnych, takich jak: koncerty, spektakle, wydarzenia literackie, wystawy plastyczne i festiwale interdyscyplinarne.

W strefie edukacji swoje miejsce będą mogły znaleźć instytucje publiczne, miejskie placówki i organizacje pozarządowe prowadzące działania z zakresu edukacji historycznej i obywatelskiej. Możliwe będzie także organizowanie zajęć przygotowujących młodzież do wejścia na rynek i zwiększających aktywność społeczną i zawodową mieszkańców.

Pierwszy etap prac

Strefę usług będą stanowiły lokale od strony ulic Rwańskiej, Grodzkiej i Rynku oraz środkowa część parteru, czyli zadaszony dziedziniec. Na poddaszu ma natomiast powstać strefa przedsiębiorczości, w której swoje miejsce znajdą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.

Prezydent Radosław Witkowski przypomniał, że przebudowa kamienic Deskurów to dopiero pierwszy etap zaplanowanych prac.

 – W naszych zamierzeniach jest też remont ratusza oraz przebudowa płyty Rynku. Mam nadzieję, że również prywatni właściciele kamienic zechcą rozwijać działalność gospodarczą, co będzie dodatkowo ożywiało tę część miasta. Myślę, że cały proces rewitalizacji uda się zakończyć w 2022 roku – zakończył prezydent Radosław Witkowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY