REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kamienice na Głównym Mieście z artystycznymi elewacjami

  • Autor: PAP
  • 27 lip 2015 09:06
Kamienice na Głównym Mieście z artystycznymi elewacjami
Gdańsk, fot. Fotolia

Co najmniej 25 kamienic stojących w historycznym centrum Gdańska, zyska w ciągu najbliższych miesięcy nowe elewacje. Za sprawą finansowanego przez miasto programu fasady domów zostaną ozdobione przez artystów.

REKLAMA

Nowy wygląd zyskają zaniedbane dziś elewacje kamienic przy ul. Ogarnej i Szerokiej ulokowanych w ścisłym centrum Głównego Miasta. Prace zostaną przeprowadzone według projektów przygotowanych głównie przez miejscowych plastyków wybranych przez łódzką Fundację Urban Forms.

To właśnie tej fundacji trzeci rok z rzędu gdański samorząd powierzył zadanie restauracji fasad wybranych kamienic. Prezes Urban Forms Teresa Latuszewska-Syrda powiedziała PAP, że gotowa jest już większość projektów, według których przeprowadzane będą prace. "Przygotowane już projekty przewidują, że na kamieniach pojawią się m.in. zdobienia z ceramiki, te wykonane z pomocą techniki sgraffito oraz nawiązujące do gdańskich szyldów sprzed kilkudziesięciu lat" - poinformowała Latuszewska-Syrda.

Prezes zaznaczyła, że przy większości kamienic, których elewacje zostaną odnowione, rozpoczęły się wstępne prace przy naprawie i oczyszczaniu elewacji. Po ich ukończeniu na rusztowania wejdą artyści, którzy będą zdobić fasady według własnych projektów. Całość prac ma się zakończyć jesienią.

Projekt rewitalizacji fasad kamienic położonych na gdańskim Głównym Mieście ruszył w 2013 roku. Miasto przeznaczyło wówczas 290 tys. zł na wykonanie artystycznych elewacji na części kamienic z zaniedbaną elewacją stojących przy ul. Ogarnej. Wiele z tych fasad nie było odnawianych od lat 50. ub. wieku, kiedy to postawiono je w ramach odbudowy z wojennych zniszczeń. W ubiegłym roku, w ramach identycznej puli środków, zdecydowano się na podobne działania przy kolejnych kamienicach stojących przy ul. Szerokiej.

W sumie, w obu latach, odnowiono fasady 37 kamienic. Na wielu z nich pojawiły się zdobienia wykonane z ceramiki lub techniką sgraffito, na inne naniesiono geometryczne wzory lub napisy nawiązujące do przedwojennych gdańskich szyldów lub np. historii domu, który stał na danej działce.

Także na tegoroczną edycję projektu miasto przeznaczyło 290 tysięcy zł z myślą o nowych elewacjach dla 25 kamienic. "Mamy jednak nadzieję, że uda nam się znaleźć sponsorów, dzięki którym moglibyśmy rozszerzyć tegoroczne prace na kilka kolejnych budynków" - powiedziała Latuszewska-Syrda.

W realizację projektu od początku włączani są właściciele kamienic. Chętne do udziału w przedsięwzięciu wspólnoty mieszkaniowe na swój koszt oczyszczają elewacje z nagromadzonego przez lata brudu, łatają ewentualne ubytki tynku itp. przygotowując tym samym grunt do prac artystycznych.

W pierwszym roku prowadzenia projektu przedstawiciele miasta musieli namawiać wspólnoty do uczestnictwa w projekcie. W tym roku wspólnoty same zabiegają o to, by projekt objął także ich kamienice. Jak poinformował Zarząd Dróg i Zieleni, w br. chęć przystąpienia do projektu zgłosiło ponad 50 wspólnot. Niemal połowie ZDiZ musiał odmówić. "Wspólnoty, które spełniły kryteria, lecz nie zostały zakwalifikowane do tegorocznego programu, zostaną objęte jego edycją przyszłoroczną" - poinformowała rzecznik Zarządu Katarzyna Kaczmarek.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY