REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku łączy nowoczesność z naturą

  • Autor: Publikator
  • 17 gru 2015 09:24
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku łączy nowoczesność z naturą
Plac Syntezy Nauk to centralne miejsce Kampusu. Miejsce to wyróżnia, umiejscowiona pośrodku Placu, duża, popękana i podświetlana szklana kula, autorstwa artysty Tomasza Urbanowicza. Zgodnie z koncepcją arch. prof. Marka Budzyńskiego kula symbolizuje początek Wszechświata – Wielki Wybuch. Od strony Placu Syntezy Nauk do poszczególnych Wydziałów prowadzą oddzielne wejścia. Wszystkie mają formę szklanego portalu z wypisaną, właściwą dla danego budynku, sentencją, fot. A.Mnich
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku łączy nowoczesność z naturą
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku łączy nowoczesność z naturą
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku łączy nowoczesność z naturą
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku łączy nowoczesność z naturą

Kompleks budynków składających się na Kampus Uniwersytetu w Białymstoku pod wszelkimi względami zasługuje na szczególną uwagę. Nowoczesne materiały budowlane wykorzystane do budowy obiektów – beton i szkło – zostały połączone z zieloną roślinnością, pokrywającą ściany i dachy.

REKLAMA

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku to kolejny niesamowity budynek dedykowany nauce autorstwa arch. prof. Marka Budzyńskiego. Teren całego kampusu to 30 hektarów, z czego połowę stanowią tereny zielone. Swoje nowe siedziby znalazły tu: Wydział Matematyki i Informatyki, Instytuty Chemii i Biologii oraz Wydział Fizyki. Centralnym punktem kompleksu jest Plac Syntezy Nauk, od strony którego można wejść do każdego z wydziałowych budynków.

Liczona wraz z mieszczącymi się tu: Uniwersyteckim Centrum Kultury, Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym i Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. prof. A. Myrchy powierzchnia całkowita wszystkich budynków wynosi prawie 38,5 tys. mkw. Kubatura budowli to blisko 174 tys. m sześciennych. W wybudowanych obiektach jest około 840 pomieszczeń.

Efekt estetyczny architektury kampusu, podkreślający nowoczesność i harmonię z naturą, uzyskano dzięki połączeniu takich materiałów, jak stal, szary beton architektoniczny, szkło z naturalną roślinnością porastającą ściany budynków i dachy. Porośnięte roślinami elewacje oraz dachy zielone to z jednej strony znak charakterystyczny obiektów zaprojektowanych przez arch. prof. Marka Budzyńskiego, natomiast z drugiej stanowią nawiązanie do zieleni okolicznych lasów. Wokół wszystkich budynków wije się strumyk, wewnętrzne dziedzińce zdobią płytkie jeziorka. To sztuczne zbiorniki wody, zasilane deszczówką, którą specjalny system odprowadza z dachu. Centralnym miejscem kampusu jest Plac Syntezy Nauk z wielką, artystycznie popękaną i podświetlaną szklaną kulą, symbolizująca Wielki Wybuch. Autorem instalacji jest Tomasz Urbanowicz.

Każdy instytut i wydział ma charakterystyczny dla danej dziedziny nauki element. Na dziedzińcu Instytutu Chemii jest to metalowy model struktury DNA ssaków. W holu Wydziału Fizyki jest wahadło Foucaulta – wprawione w ruch zmienia swoją pozycję wraz z obrotem Ziemi. Wokół Instytutu Biologii biegną ścieżki dydaktyczno-naukowe, na Wydziale Matematyki i Informatyki jest to nowoczesny, o dużej mocy komputer. 

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku

lokalizacja: Białystok

inwestor: Uniwersytet w Białymstoku

projekt: arch. prof. Marek Budzyński

powierzchnia całkowita: 38,5 tys. mkw.

powierzchnia netto: 31 tys. mkw.

kubatura: 174 tys. m3

oddanie do użytku: 2014

Całkowity koszt budowy Kampusu to 250 mln zł. Około 230 mln zł pochodzi z dwóch unijnych programów: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY