REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kaplica Ostrobramska zostanie odrestaurowana

  • Autor: PAP
  • 14 lip 2017 15:11
Wilno, fot. pixabay.com

Kaplica Ostrobramska w Wilnie z cudownym obrazem Matki Boskiej zostanie odrestaurowana. Prace renowacyjne rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają do 2020 roku – poinformowała Kuria Wileńska.

REKLAMA

"Odnowimy nie tylko jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych, ale też stworzymy dogodniejsze warunki odwiedzania świątyni ostrobramskiej dla pielgrzymów i turystów" - powiedział arcybiskup wileński Gintaras Gruszas, którego cytuje komunikat kurii.

W czasie remontu zostanie odnowiona fasada kaplicy, okna i okiennice, zmieniony system wentylacyjny. Zostanie zainstalowana winda, która pozwoli na odwiedzanie kaplicy osobom niepełnosprawnym.

W ramach rekonstrukcji w przylegającym do kaplicy kościele św. Teresy zostaną odnowione witraże, malarstwo ścienne, sklepienia, centralne drzwi. W kaplicy i kościele zostaną zainstalowane kamery monitoringu.

Po remoncie kaplicy obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej znajdzie się za specjalnym szkłem; zostanie przygotowana ekspozycja skarbca Ostrej Bramy.

Jak informuje rektor kaplicy, prałat Kestutis Latoża, prace przygotowawcze do rekonstrukcji już się rozpoczęły. Przeprowadzono m.in. inwentaryzację skarbca, którego część - na czas remontu - przeniesiono do wileńskiego Muzeum Dziedzictwa Sakralnego.

Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych w fortyfikacjach miejskich wzniesionych w XVI w. Pierwotnie nosiła nazwę Bramy Krewskiej albo Miednickiej, gdyż droga prowadziła w kierunku Krewa i Miednik. Te nazwy jednak nie przetrwały. Nazwa Ostra Brama prawdopodobnie pochodzi od tego, że kiedyś mury obronne miasta zbiegały się z dwóch stron pod kątem ostrym.

W XVII w. karmelici bosi, którzy tuż obok bramy wjazdowej wybudowali kościół św. Teresy, umieścili w niszy bezpośrednio nad bramą od strony miasta obraz Matki Boskiej. Dopiero później wybudowano kaplicę. Autor obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, namalowanego na siedmiu deskach dębowych i nazywanego też ikoną, nie jest znany.

Matka Boska Ostrobramska jest na obrazie sama, bez dzieciątka. Mówiono więc, że jest to Matka Boska brzemienna. Świadczyć o tym miał szeroki kształt sukienki Maryi i ręce skrzyżowane pod sercem. Najbardziej ważkim argumentem na rzecz tej teorii jest to, że na obrazie ostrobramskim Matka Boska ma dwie korony, jak mówiono: jedną dla siebie, drugą dla dzieciątka, które ma się urodzić. Z kolei poeta Władysław Syrokomla obecność dwóch koron uzasadniał tym, że Matka Boska jest Królową Polski i Wielką Księżną Litewską.

Koronacja koronami papieskimi obrazu ostrobramskiego odbyła się 2 lipca 1927 roku na Placu Katedralnym w Wilnie. Dokonał jej metropolita warszawski kardynał Aleksander Kakowski. Obraz otrzymał wtedy tytuł Matki Miłosierdzia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY