REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Katowice stają się smart

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 cze 2015 14:57
Katowice stają się smart
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Katowice stają się smart
Katowice stają się smart
Katowice stają się smart

Inteligentne miasta stają się rzeczywistością, również w Polsce. Wskazują na to nie tylko badania naukowców oraz firm, ale również realizowane inwestycje. Do grona tych miast dołączyły Katowice, w których Schneider Electric wraz z partnerami zrealizował dwie nowe inwestycje.

REKLAMA

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe poprzez zastosowane w nich rozwiązania pokazują wdrażanie elementów inteligentnych miast w Polsce.

Smart Cities było koncepcją, o której mówiono już kilka lat temu, jednak dopiero teraz zyskuje ona ogromne znaczenie. Według danych z raportu „Miasto Przyszłości” opracowanego przez ośrodek dialogu i analiz ThinkThank oraz RWE, 14% polskich miast deklaruje, że do tej pory wprowadziło na dużą skalę rozwiązania typu smart. Najmniej, bo zaledwie 17% stanowiły inwestycje w inteligentne systemy budynkowe, a zaledwie 6% w inteligentne systemy zarządzania energią.

Z kolei według danych firmy Schneider Electric obecnie budynki generują 40% globalnej konsumpcji energii, a w niedalekiej przyszłości będzie to aż 60%. Z tego względu konieczne są inwestycje w inteligentne systemy zarządzania energią i automatyki w budynkach, które pozwolą na efektywne wykorzystanie energii i realne oszczędności. Szczególnie ważne jest przy tym zachowanie komfortu i wygody korzystania z nich przez użytkowników.

Schneider Electric jako promotor inteligentnych miast realizuje projekty, które pokazują jak urzeczywistnia się wizja inteligentnych miast. Po wykonaniu swojej nowej siedziby w Warszawie, gdzie modelowo zastosowane zostały rozwiązania wykorzystywane przy tworzeniu inteligentnych miast, przyszedł czas na prezentację nowych obiektów zrealizowanych w Katowicach – Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej to obiekt posiadający 116 pomieszczeń, salę koncertową zdolną pomieścić 1800 widzów, drugą salę na 300 osób i studio nagraniowe. Jest to unikalny na skalę Europy obiekt o najwyższych standardach akustycznych. Spełnienie tych kryteriów wymagało wdrożenia zupełnie innych procedur sterowania. Automatyka zapewniła bardzo dokładną regulację przepływów powietrza.

Całym obiektem zarządza system BMS (Building Managemenet System), który pozwala na utrzymanie szczególnych warunków środowiskowych, co było też największym wyzwaniem przy realizacji tego przedsięwzięcia. System monitoruje zużycie mediów przez co możliwe jest obniżanie kosztów energii, kontrolę powietrza w tym stężenia CO2. Podstawowym narzędziem obsługi technicznej w tym obiekcie jest rozwiązanie SmartStruxture Solution. Dzięki niemu możliwe jest obniżenie kosztów nawet do 30%. Sam budynek został zaprojektowany przez jednego z najbardziej znanych polskich architektów Tomasza Koniora, który określił obiekt mianem domu dla muzyki. Analogiczne rozwiązania zastsowane zostały w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie dodatkowo system BMS zarząda również kontrolą dostępu do budynku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY