REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Katowice stawiają na zieleń

  • Autor: PAP
  • 28 lut 2018 10:35
Katowice stawiają na zieleń
fot. PTWP

27 miejsc w Katowicach zostanie w tym roku zrewitalizowanych w ramach projektu "Akcja dzielnica", na który miasto przeznaczy dodatkowo ponad 1 mln zł. Ogłoszono przetarg na inwestycje.

REKLAMA

Ich efektem będzie m.in. nasadzenie blisko 200 nowych drzew, blisko 17 tys. krzewów oraz 2,3 tys. mniejszych roślin.

"Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce - prawie połowa jego powierzchni to parki, lasy i skwery. Ten projekt jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, by więcej zieleni pojawiło się także na terenach zabudowanych" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prezydent miasta Marcin Krupa.

"Ludzie oczekują większej ilości zieleni i to jest absolutnie całkowicie zrozumiałe - wszystkim nam się lepiej żyje w zielonym mieście. Działania w ramach tej akcji kierujemy w miejsca, które są zgłaszane przez mieszkańców albo wymagają pewnej rewitalizacji" - dodał.

Realizatorem inwestycji będzie Zakład Zieleni Miejskiej. Pierwsze nasadzenia są zaplanowane na wczesną wiosną. W ośmiu pierwszych lokalizacjach - Bogucice, Dąb, Giszowiec, Kostuchna i Józefowiec - efekty mają być widoczne już w maju tego roku.

Jak przyznał dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz, "Akcja dzielnica" obejmie przestrzenie dotychczas nieszczególnie zadbane. "Poprawimy trawniki, dosadzimy krzewy i drzewa, zrobimy ścieżkę tam, gdzie wydeptali ją mieszkańcy, pojawią się meble miejskie, jak stojak na rowery, ławka, stolik odpoczynkowy. To ma przybliżyć mieszkańcom te miejsca, będzie można przysiąść, popatrzeć na rośliny" - tłumaczył.

Kolejne 19 inwestycji będzie realizowanych w połowie tego roku, a planowany termin ukończenia to wrzesień. Największa inwestycja o wartości 145 tys. zł zostanie zrealizowana w Janowie, w rejonie ulic Grodowej i Nad Stawem. Obszar ten wymaga najpierw oczyszczenia, a następnie nasadzeń i zamontowania elementów małej architektury.

"Wiele inwestycji wymaga odpowiedniego przygotowania terenu budowy, a tym samym dokonania wycinek drzew, często wymiana drzewostanu spowodowana jest także względami bezpieczeństwa. Jednak w Katowicach - mimo braku nakazu - przyjęto politykę prowadzenia regularnych nasadzeń. W roku ubiegłym ZZM nasadził ponad 4 tys. drzew i ponad 20,5 tys. krzewów. Te statystyki oznaczają, że na każde wycięte drzewo, ZZM nasadził w zamian 10 nowych" - podkreślił prezydent Marcin Krupa.

Poza projektem "Akcja Dzielnica" Zakład Zieleni Miejskiej prowadzi swoje inne, cykliczne działania - jak np. nasadzenia drzew i krzewów, utrzymanie zieleni, projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Na zieleń w mieście przeznaczono w tym roku 25 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY