REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Katowiczanie walczą z reklamami w mieście

  • Autor: PAP
  • 11 sty 2018 16:20
Katowiczanie walczą z reklamami w mieście
fot. shutterstock

Łącznie 62 wnioski zebrali katowiccy samorządowcy na podstawie uwag i opinii uczestników konsultacji poprzedzających przygotowanie tzw. uchwały krajobrazowej. Teraz miasto opracuje prognozę finansową szacującą koszty wprowadzenia regulacji krajobrazowych.

REKLAMA

Tzw. uchwały reklamowe (nazywane też krajobrazowymi) to narzędzie umożliwiające samorządom ochronę lokalnego krajobrazu. Wprowadziła je tzw. ustawa krajobrazowa, która weszła w życie w 2015 r. Prace nad uchwałą ws. "określenia zasad i warunków lokalizowania w przestrzeni publicznej tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń i obiektów małej architektury" Katowice rozpoczęły w listopadzie 2015 r.

Wyłoniona w przetargu firma PwC na zlecenie samorządu wykonała "prace początkowe dla przygotowania projektu uchwały reklamowej". Objęły one m.in. inwentaryzację wybranych miejsc i obszarów miasta, zaproponowanie podziału Katowic na strefy, w których powinno wystąpić zróżnicowanie regulacji prawnych, a także przygotowanie wstępnych założeń dla potrzeb opracowania projektu uchwały.

Jednocześnie prowadzone były konsultacje społeczne, w postaci ankiety ws. standardów umieszczania reklam w Katowicach, a także dwóch spotkań konsultacyjnych. Działania te trwały od lutego do listopada 2017 r., a do udziału w procesie zaproszono mieszkańców, zarządców nieruchomości, przedsiębiorców branży reklamowej oraz ich przedstawicieli.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka, łącznie w podsumowane już działania konsultacyjne zaangażowanych było 1418 osób, a na podstawie przekazanych uwag i opinii zebrano 62 wnioski.

"Wśród nich pojawiły się m.in. uwagi dotyczące opracowania równych zasad dla wszystkich, a także analizy skutków ekonomicznych. Uczestnicy konsultacji podnosili kwestię dopuszczenia możliwości sytuowania reklam wielkoformatowych w postaci siatek czy ekspozycji reklam dowolnych formatów, wnioskowali o wydłużenie okresu dostosowawczego w stosunku do zaproponowanego przez podmiot zewnętrzny" - wymieniła Lipka.

W marcowym badaniu ankietowym, w którym wzięło udział 1347 osób - mieszkańcy (84 proc. próby), zarządcy nieruchomości (5 proc.) oraz lokalni przedsiębiorcy (9 proc.) - blisko 90 proc. z nich uznało, że w Katowicach jest nadmiar reklam, a blisko dwie trzecie - że reklamy w mieście nie spełniają swojej funkcji.

Nadmiar reklam szczególnie okazuje się dotkliwy w centrum (1073 wskazań), a także na terenach wzdłuż dróg (817 wskazań) i na obiektach oraz terenach zabytkowych (620).

Ankieta wykazała też, że najczęściej przeszkadzają: nagromadzenie reklam w jednym miejscu wraz z ich chaotycznym usytuowaniem względem otoczenia i innych reklam oraz ich niedostosowanie do architektury budynków i otoczenia. Jedynie 16 proc. respondentów wyraziło pozytywne opinie ws. obecności reklam w przestrzeni Katowic. Zbyt wiele - zdaniem pytanych - na budynkach jest wielkoformatowych reklam, tablic z plakatami wielkoformatowymi (billboardów) oraz szyldów. Jedynym nośnikiem, którego mogłoby być więcej, okazały się neony.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY