REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kiedy otwarcie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu?

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2017 13:30
fot. pixabay.com

Możliwe, że w grudniu przyszłego roku, w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego w Poznaniu, otwarta zostanie nowa siedziba Muzeum Broni Pancernej. W nowej lokalizacji placówki w najbliższych dniach ruszyć mają prace budowlane.

REKLAMA

Placówka dysponuje unikatowymi zbiorami, jednak nie ma możliwości prezentowania ich w obecnej lokalizacji. Muzeum będzie działało w nowym miejscu jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (MWP).

Nowa siedziba powstanie na terenie nieruchomości przy poznańskim lotnisku Ławica. Na jej potrzeby zostaną przystosowane stojące tam budynki. Rzecznik prasowy MWP Sebastian Warlikowski poinformował w czwartek PAP, że w środę podpisana została umowa na przeprowadzenie prac budowlanych. Jej wartość to prawie 12 mln zł.

Zakres prac obejmuje przebudowę, remont i docieplenie budynków, wykonanie instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych oraz budowę obiektów pomocniczych. Docelowo w poznańskiej placówce ma pracować ok. 20 osób.

Ekspozycja będzie prezentowana w czterech pawilonach wystawowych. Do dyspozycji odwiedzających będzie też będzie kawiarnia i sklepik, gdzie będzie można kupić m.in. modele wybranych eksponatów. Powstanie parking na kilkadziesiąt aut i parking dla autokarów.

Szef poznańskiego oddziału MWP ppłk Tomasz Ogrodniczuk, wieloletni kustosz poznańskiej ekspozycji, powiedział w czwartek PAP, że nowa placówka będzie nowoczesnym muzeum, z wykorzystaniem multimediów. "Nie one jednak będą u nas najważniejsze - pierwszoplanową rolę odgrywać będą nasze eksponaty" - zapewnił.

Przewidywanym terminem otwarcia placówki jest przełom 2018 i 2019 roku. Sebastian Warlikowski przyznał, że są szanse, że otwarcie nastąpi w grudniu 2018 roku, przy okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Wcześniej przedstawiciele muzeum mówili, że być może uda się otworzyć muzeum na stulecie polskiej niepodległości.

W poznańskiej kolekcji, gromadzonej od lat 60 ub. wieku znajduje się około 60 cennych eksponatów. Wśród nich jest jedyny na świecie kompletny egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, czy elementy unikatowej tankietki biorącej udział w bitwie pod Mokrą. Wiele eksponatów trafiło do Poznania w katastrofalnym stanie. Dzięki pracom działających przy placówce miłośników broni pancernej odzyskały dawną świetność.

Obecnie cała ekspozycja zgromadzona jest w obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Panujące tam warunki nie pozwalały już na dalsze poszerzanie kolekcji. Kilka lat temu zapadła też decyzja o całkowitym zamknięciu ekspozycji dla zwiedzających.

W dotychczasowym miejscu sprzęt musiał się pomieścić na ok. 750 mkw. zadaszonej powierzchni. W nowym muzeum będzie miało do dyspozycji ok. 3 tys. mkw. Jeśli będą dodatkowe środki, będzie możliwość zadaszenia kolejnych ok. 4 tys. m kw. wybetonowanej powierzchni.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY