REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kiedy ruszy przebudowa Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie?

  • Autor: PAP
  • 05 sty 2016 09:29
fot. Fotolia

Ok. 40 mln zł może kosztować przebudowa Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie - poinformował częstochowski samorząd, który będzie starał się o środki unijne na ten cel. Przewiduje się m.in. dostosowanie obiektu do osób niepełnosprawnych. Projekt przebudowy przygotowała pracownia Pas Projekt Archi Studio.

REKLAMA

Teatr jest kompleksem składającym się z trzech budynków. Planowany zakres prac przewiduje np. wymianę infrastruktury scenicznej (montaż nowych urządzeń technologicznych i oświetlenia), udostępnienie obiektu osobom niepełnosprawnym poprzez budowę podjazdów, dźwigów, a także poprawę estetyki całego obiektu z uwzględnieniem zabytkowego charakteru głównego budynku, w którym znajdują się sale widowiskowe.

Jak powiedział dyrektor teatru Robert Dorosławski, przewiduje się również budowę tzw. komina scenicznego, w którym "chowane będą dekoracje". "W tym celu ma zostać podniesiony dach teatru" - dodał Dorosławski.

Planowana jest też kompletna przebudowa wszystkich pomieszczeń teatru - widowni, sal teatralnych, w tym scen dużej i kameralnej, jak również sal prób, garderoby, korytarzy, foyer, pomieszczeń administracyjnych, biura obsługi widza oraz piwnic. Dyrekcja teatru chce również, by przy teatrze powstała dwupoziomowa kawiarnia/restauracja.

"To będzie generalna przebudowa, dlatego trzeba będzie wyprowadzić scenę być może na dwa sezony" - powiedział rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj. Zgodnie z dokumentacją, jak dodał, obiekt zostanie ponadto dostosowany do aktualnych przepisów prawa budowlanego i ochrony przeciwpożarowej.

Tutaj dodał, że wstępnie zakłada się, że pierwsze prace ruszą prawdopodobnie po zakończeniu sezonu artystycznego w 2017 r.

Jak poinformował w poniedziałek wydział inwestycji i zamówień publicznych, łączne zaangażowanie środków z budżetu miasta zaplanowane do 2019 r. - to ok. 7,5 mln zł; resztę "stanowić mają środki europejskie pozyskane w obecnym okresie programowania" oraz "ewentualne inne źródła finansowania".

"Początek i harmonogram prac uzależniony jest od możliwości domknięcia montażu finansowego inwestycji" - poinformował wydział. Z kosztorysu inwestorskiego wynika, że przebudowa może kosztować ok. 40 mln zł.

Inwestycja, jak poinformowano, ma przyczynić się m.in. do poprawy warunków funkcjonowania miejskiej instytucji kultury, jaką jest teatr oraz wpłynąć "na zwiększenie dostępu do kultury zarówno dla mieszkańców miasta i subregionu, jak i dla osób przyjezdnych".

"Mamy projekt (wykonano projekt budowlany przebudowy i remontu), pozwolenie na budowę. W naszym imieniu o środki unijne aplikuje miasto" - powiedział Dorosławski. "Jest szansa, jak sądzę, że w drugiej połowie roku dokonane zostaną rozstrzygnięcia, które następnie umożliwią nam rozpoczęcie przygotowań do przeprowadzenia tej modernizacji" - dodał.

Historia teatru częstochowskiego rozpoczęła się w 1927 r. Początkowo przedstawienia odbywały się w sali zaadaptowanej na potrzeby grupy aktorskiej. Po prawie dwóch latach istnienia pod szyldem Teatr Miejski Rozmaitości rozpoczęła się budowa gmachu, którą zakończono w 1937 r. W czasie II wojny światowej obiekt został poważnie zniszczony. Po wojnie był wielokrotnie remontowany, a najważniejszy remont połączony z rozbudową miał miejsce w latach 1979-1984.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY