REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kielce: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" bliżej nowej siedziby

  • Autor: PAP
  • 23 lut 2017 09:04
fot. pixabay.com

Kielecki urząd miasta podpisał umowę na wykonanie dokumentacji budowlano-wykonawczej nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Zakończenie inwestycji, której koszt wyniesie około 20 mln zł, planowane jest na przełom 2019/20 r.

REKLAMA

Kielecki teatr zajmie 2 pochodzące z XVIII w. budynki: dawną kuźnię i dwór starościński na Wzgórzu Zamkowym.

Architekci z łódzkiej pracowni architektonicznej "Cezary Furmanek", która wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji budowlano-technicznej, mają 12 miesięcy, by wykonać projekt realizacji inwestycji. Muszą opracować 2 wersje adaptacji budynków przy ul. Zamkowej na potrzeby teatru.

"Jedną z nich zaakceptujemy, ewentualnie wprowadzimy do niej uwagi. Jeśli żadna z nich nie będzie nam odpowiadać, damy wytyczne do opracowania trzeciej koncepcji" - podkreślił dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Kielcach Bernard Oziębły.

W nowej siedzibie teatru oprócz 2 scen - dużej i małej - będą także: foyer, przestrzenie edukacyjne, administracja i część socjalna.

"Oprócz technologii teatralnej, musimy opracować odpowiednią elektroakustykę, akustykę i technologię sceny. Jest szereg elementów, które w innych projektach nie występują. Pogodzenie tego wszystkiego stanowi pewien problem. Jest to jednak do wykonania nawet w obiektach zabytkowych" - wyjaśniła architekt Anita Staszewska-Furmanek.

"Chcemy aby ten teatr był przyjazny dla widza, a aktor miał komfort pracy" - powiedział Oziębły.

"Każdy taki projekt jest wyzwaniem, gdyż wpasujemy się w bardzo trudny budynek zabytkowy, o zupełnie innej funkcji. Tam są bardzo małe pomieszczenia, a my mamy zrobić wielkie sale teatralne, z wieżą sceniczną i sceną" - powiedział architekt Cezary Furmanek.

Dodał, że największym problemem będzie rozwiązanie układu komunikacyjnego wokół nowej siedziby "Kubusia".

"Tak, żeby do tego obiektu mógł dojechać zgodnie z przepisami wóz strażacki, autokary z widzami i samochody ciężarowe ze sprzętem. To będzie największe wyzwanie. Mniej problemów będziemy mieli z zagospodarowaniem tych budynków na potrzeby teatru" - wyjaśnił Furmanek.

Według Oziębłego pierwsze prace budowlane powinny się rozpocząć w drugiej połowie 2018 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2019 r., lub początek 2020. Koszt inwestycji wyniesie około 20 mln zł, z czego 13 mln to unijne dofinansowanie.

Kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" założył w 1955 r. reżyser, aktor i pedagog, Stefan Karski. Początkowo teatr działał jako stowarzyszenie i funkcjonował objazdowo. W 1965 r. stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. Na własną scenę musiał czekać do 1992 r. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarta pierwszą w Polsce Galerię Lalki Teatralnej.

"Kubuś" wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W repertuarze ma adaptacje największych, polskich i światowych dzieł literackich i dramatów współczesnych, realizowane przez wybitnych twórców z kraju i zagranicy. Realizuje też liczne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY