REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kielczanie chcą więcej placów zabaw i boisk

  • Autor: PAP
  • 27 wrz 2017 15:03
fot. pixabay.com

23 projekty znalazły się w przyszłorocznym budżecie obywatelskim Kielc. Na ich realizację władze miasta przeznaczyły 5 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną m in. na budowę placów zabaw i boisk.

REKLAMA

Z 48 zgłoszonych projektów do głosowania dopuszczono 42. 13 z nich to tzw. duże projekty (których szacunkowa wartość przekracza 150 tys. zł), a 29 małe (mogą mieć wartość maksymalnie 150 tys. zł). W ramach 5 mln zł zarezerwowanych na budżet obywatelski, na mniejsze zadania przeznaczono 1,5 mln, a na duże 3,5 mln zł.

W tym roku ograniczono wcześniej obowiązującą zasadę głosowania na dowolną liczbę projektów. Jedna osoba mogła zagłosować najwyżej na jeden duży projekt i trzy małe. Na wszystkie projekty swoje głosy oddało prawie 39 tys. mieszkańców stolicy regionu świętokrzyskiego.

Wśród zadań dużych najwięcej głosów (ponad 9 tysięcy) otrzymał projekt zgłoszony przez Zespół Szkół Elektrycznych przy ulicy Kaczorowskiego. Koszt budowy boisk sportowych wraz z siłownią i strefą Street Workout wyniesie 1,9 mln zł. To jedyny projekt duży, który będzie realizowany w przyszłorocznym budżecie obywatelskim.

Na budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej nr 27 w Kielcach swoje głosy oddało ponad 7 tys. osób. Projekt nie będzie jednak realizowany w 2018 roku z uwagi na jego wysoki koszt.

"Znacznie przekraczało to możliwości finansowe, które mamy do dyspozycji. Dokładaliśmy w poprzednich latach do budżetu, ale maksymalnie 1 mln zł. Rozmawiałem z autorami tego zadania. Za rok przygotują projekt o mniejszej wartości, który będzie miał większą szansę realizacji" - powiedział wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor.

Niewykorzystane pieniądze na projekty duże zostały przeniesione na zadania małe. Na ich realizację zarezerwowano w budżecie 3 mln 26 tys. zł. Te pieniądze przeznaczone zostaną głównie na budowę placów zabaw, boisk przyszkolnych i chodników. "Z ciekawszych projektów warto wspomnieć o projekcie +Zamknij oczy. Zobacz Kielce+. W sześciu punktach miasta zainstalowane zostaną mapy stolicy regionu dostępne nie tylko dla widzących" - stwierdził Sayor.

Zdementował jednocześnie pojawiające się informacje o możliwej likwidacji budżetu obywatelskiego. "Nie ma mowy o tym. Dla niektórych może to jest i zabawa, ale zabawa o dość duże pieniądze, w której mieszkańcy chętnie uczestniczą" - zauważył wiceprezydent Kielc. Dodał, że główną zaletą budżetu obywatelskiego jest integracja lokalnej społeczności.

"Ludzie uczą się budżetu obywatelskiego. Mają świadomość, że nie wystarczy zgłosić projekt. Najpierw trzeba znaleźć grupę osób, która będzie chciała go wspólnie realizować. Potem trzeba dopracować szczegóły z urzędnikami miejskimi, a później jeszcze zachęcić duże grono osób, aby zagłosowało na ten projekt. Przede wszystkim istnienia budżetu obywatelskiego chcą sami mieszkańcy i to jest najważniejsze" - zaznaczył Sayor.

W latach 2014-2016 w Kielcach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano przedsięwzięcia za ponad 16 mln zł. Dzięki inicjatywom i głosom mieszkańców zbudowano lub wyremontowano boiska szkolne, siłownie, place zabaw, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY