REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kino, pub, sala koncertowa i bankietowa w zabytkowej kopalni

  • Autor: slaskie.pl
  • 06 sie 2015 10:01
Kino, pub, sala koncertowa i bankietowa w zabytkowej kopalni
Zrewitalizowana Kopalnia Guido w Zabrzu, fot. slaskie.pl
Kino, pub, sala koncertowa i bankietowa w zabytkowej kopalni
Kino, pub, sala koncertowa i bankietowa w zabytkowej kopalni
Kino, pub, sala koncertowa i bankietowa w zabytkowej kopalni
Kino, pub, sala koncertowa i bankietowa w zabytkowej kopalni

W nieczynnej kopalni Guido stworzono przestrzeń dla sztuki wysokiej, biznesu, edukacji i rozrywki. Rewitalizacją kopalni w Zabrzu zajął się katowicki architekt Arkadiusz Płomecki z Sylwią Płomecką i Sebastianem Boreckim.

REKLAMA

Rewitalizacja wraz z adaptacją podziemnych komór w Kopalni Guido - Strefa K8 walczy w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2015.

Celem powstania podziemnej Strefy K8 było tworzenie w nieczynnej kopalni przestrzeni dla sztuki wysokiej, biznesu, edukacji i rozrywki. Cztery podziemne komory, które wcześniej pełniły funkcje techniczne (warsztat, stajnia końska, kompresorownia, przepompownia) zostały przeobrażone w podziemne kino, salę koncertową, pub i salę bankietową.

Aranżacja trzech komór miała za zadanie uwypuklić ich pierwotny charakter. Nawiązują do niego wykorzystane materiały – oryginalne ceglane ociosy, zachowane ornamenty ścienne, ceramika, a także blacha kortenowska, podkreślająca industrialny klimat tego miejsca. Zastosowany naturalizm ma oddać te miejsca tak, jak dziesiątki lat temu zostawili je górnicy.

Z industrialnymi komorami została zestawiona czwarta przestrzeń – Komora Badawcza nr 8. Biel i zastosowane w niej materiały tworzą paradoks, odwrócenie, miejsce oderwane od rzeczywistości kopalni, kopalnię a rebours. Budzą skojarzenie ze świątynią sztuki, wzmacniając kontrast kultury z podziemnym światem 320 metrów pod ziemią.

W rezultacie nieczynna jeszcze kilka lat temu śląska kopalnia otrzymała nową formułę. Zaprojektowana przestrzeń przyciąga uwagę osób, które chcą wziąć udział w koncertach, spektaklach teatralnych i innych wydarzeniach organizowanych w podziemnej Strefie K8. 

Opis funkcji komór:

 Komora Badawcza nr 8 – W tej największej z komór na poziomie 320 Kopalni Guido regularnie odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne i imprezy muzyczne. Komora może pomieścić do 250 osób. Jest wyposażona w bar i rozsuwaną trybunę na górnej antresoli, która liczy 90 miejsc siedzących. Kameralne oświetlenie i znakomite warunki akustyczne już zdobyły uznanie muzyków tam występujących. Ta przestrzeń stała się domem dla wydarzeń z cyklu Kultura na Poziomie, organizowanych cyklicznie w Kopalni Guido. Ze względu na swoją uniwersalność, rozmiar i możliwości stanowi centrum Strefy K8.

Warsztat Mechaniczny – To komora wykuta w litej skale piaskowej. Komora ta została zaaranżowana przede wszystkim jako przestrzeń do organizacji konferencji. Mieści się tam 96 miejsc siedzących, rozmieszczonych na wzór sali kinowej. Wystrój Warsztatu łączy w sobie użyteczność sali konferencyjnej z miejscem, gdzie dawniej naprawiano wagony i maszyny górnicze. Ściany zachowały swoją surową formę, a smaczku dodają elementy z blachy kortenowskiej.

Komora Kompresorów – Miejsce, którego pierwotnym przeznaczeniem było zasilanie sprężonym powietrzem maszyn górniczych. Stoją w niej potężne maszyny zachowane i czasów działalności kopalni, a wśród nich 100-letni kompresor i stalowa suwnica. Komora została zmodernizowana przede wszystkim z myślą o organizacji konferencji czy meetingów biznesowych. Komora posiada rozbudowane zaplecze gastronomiczne.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY