REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Klubokawiarnia, muzeum... Unikatowa wieża ciśnień w Zabrzu zostanie zrewitalizowana

  • Autor: PAP
  • 18 sty 2018 15:26
Klubokawiarnia, muzeum... Unikatowa wieża ciśnień w Zabrzu zostanie zrewitalizowana
fot. unsplash

Unijny projekt zagospodarowania niszczejącej unikatowej wieży ciśnień w Zabrzu przeprowadzi tamtejsze Muzeum Górnictwa Węglowego. Po rewitalizacji planowanej do końca 2019 r. znajdować ma się tam m.in. wystawa o węglu, prowadzona ma być też działalność społeczna i naukowa.

REKLAMA

Muzeum zdobyło właśnie na warty 34,1 mln zł projekt 23,6 mln zł dofinansowania w konkursie dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego. Jak mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Zabrzu dyrektor Muzeum Bartłomiej Szewczyk, dzięki niemu uratuje jedną z największych i najbardziej charakterystycznych wież ciśnień w regionie.

Stojąca na wzniesieniu przy ul. Zamoyskiego, zbudowana w 1909 r. na planie ośmiokąta wieża ma 46 m wysokości i 23 m średnicy. Specjaliści określają jej ekspresjonistyczną stylistykę jako "osadzoną w nurcie Verksbundu". Obiekt wyróżnia konstrukcja - u podstawy, między podtrzymującymi zbiornik ośmioma filarami, mieszczą się trzy kondygnacje z pomieszczeniami. Ceglana budowla w poprzednich latach nie była używana i niszczała. Ostatni właściciel zabezpieczył ją i uprzątnął teren.

Jak wspominała w czwartek prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik, uratowanie tej ulubionej w Zabrzu i będącej jednym z jego symboli wieży, wydawało się w pewnym momencie być już nieosiągalne. Muzeum przy pomocy miasta przygotowało ostatecznie projekt - uzgodniony z Lokalnym Programem Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Zabrze - wykupując pod tym kątem wieżę, która po decyzji o dofinansowaniu będzie mogła uzupełnić muzealny kompleks.

Dyrektor Szewczyk relacjonował, że wieża okazuje się być w dobrym stanie technicznym w części konstrukcyjnej, wymaga natomiast obszernych prac zabezpieczających i adaptacyjnych. Wstępnie ich zakres określa tzw. program funkcjonalno-użytkowy, przygotowany pod kątem unijnego projektu.

Aby unijny projekt spełniał założenia rewitalizacji, obok funkcji związanych z celami muzealno-naukowymi, zakłada przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianą rewitalizacją społeczną. Pomyślano je tak, aby nawiązywały do działalności placówki. To dlatego np. Centrum Żywego Rzemiosła, które powstać ma w piwnicach wieży, ma odtwarzać tradycyjne zanikające zawody rzemieślnicze związane ze śląską tradycją, a jego pracę i produkty będzie można wykorzystywać w działalności Muzeum.

Na parterze, obok kasy i sklepiku, funkcjonować ma Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i przestrzeń wystawiennicza (m.in. z historią i prezentacją działania wieży ciśnień). Na pierwszym piętrze zaplanowano Centrum Działań Rewitalizacyjnych i Ośrodek Dokumentacji Górniczej (powstający przy pomocy innego unijnego projektu), a na drugim - Akademię Młodych Talentów i Akademię Seniora.

Do wieży dobudowana ma zostać konstrukcja ułatwiająca przemieszczanie się na jej górne poziomy. W głównej przestrzeni dawnego zbiornika na wysokości ponad 20 m urządzona ma zostać nowoczesna naukowo-edukacyjna wystawa "Carboneum" - nt. węgla. "Wyszliśmy z założenia, że węgiel jest ciągle najmocniejszym symbolem Górnego Śląska, związanym z jego historią, a nie doczekał się do tej pory takiego silnego akcentu - atrakcyjnej wystawy" - mówił Szewczyk.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY