REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kobiety polskiej architektury

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 paź 2016 12:23
Kobiety polskiej architektury
Od góry: Agnieszka Kalinowska-Sołtys; Ewa Kuryłowicz fot. Maciej Zienkiewicz; Renata Gajer fot. Roland Okon; Od dołu: Marta Sękulska- Wrońska, Agnieszka Szczepaniak i Barbara Grąbczewska
Kobiety polskiej architektury
Kobiety polskiej architektury
Kobiety polskiej architektury
Kobiety polskiej architektury
Kobiety polskiej architektury
Kobiety polskiej architektury
Kobiety polskiej architektury
Kobiety polskiej architektury
Kobiety polskiej architektury

Architekt to zawód zdominowany przez mężczyzn. Tak samo jak cała branża budowlana czy deweloperska. W tym „męskim” świecie można jednak zaistnieć, będąc kobietą. One to udowadniają. Często pracują ze swoimi mężami, ale nie są tylko żonami architektów. Prowadzą pracownie, realizują śmiałe projekty, publikują, zasiadają w najważniejszych instytucjach, zdobywają tytuły naukowe, a do tego jeszcze wykładają.

REKLAMA

- To co w naszym zawodzie zachwyca mnie najbardziej, to możliwość obserwacji, jak projektowane przez nas budynki, przestrzenie działają, jak wrastają w miasto, góry, jak ludzie spotykają się w miejscach, które jeszcze przed chwilą szkicowaliśmy lekką ręką. Jak działa fizyka budowli, nowatorska technologia, materiał dachu, elewacji, nad którymi pochylaliśmy się ze specjalistami różnych dziedzin. Czy na dziesiątkach połączonych w sieci komputerów przewidzieliśmy wszystko? – mówi Dorota Szlachcic, główna projektantka i współwłaścicielka Fabryki Projektowej ArC2.

Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, dyrektor w APA Wojciechowski Architekci, wspomina pierwszą pracę po ukończeniu studiów. - Była istnym poligonem doświadczeń. Trafiłam do dużej firmy wykonawczej, na budowę budynku biurowego Metropolitan w Warszawie. Zajmowałam się koordynacja projektów warsztatowych wychodzących na budowę. Współpraca z biurem projektowym Foster and Partners, autorem tego projektu, dała mi możliwość zdobycia ciekawej wiedzy i umiejętności potrzebnej młodemu architektowi. Była to ciężka praca, pełna stresu. Codzienne wizyty na budowie nauczyły mnie jednak praktycznego podejścia do zawodu architekta, pokory i odpowiedzialności za decyzje, które trzeba podejmować szybko – podsumowuje.

Prof. Ewa Kuryłowicz podkreśla, że z nikim się nie ściga. - Nie pracuję by być lepsza niż inni. Pracuję, by być najlepsza na tyle, ile mnie stać. Pracuję, bo, to co robię, mnie interesuje. Uważam, że to potrzebne, że w  ten sposób coś tworzę, w całym łańcuchu współdziałania - tak jak umiem, pomagam innym żyć. Każdy może tu mieć swoją "cegiełkę". Stąd stereotypowe pojmowanie ról nie bardzo mnie dotyczy. Nie przejmuję się tym.

Podkreśla, że dla niej architektura jest działaniem zespołowym - poza wytrzymałością, siłą i szybkością podejmowania decyzji, która jest przypisywana mężczyznom, bardzo ważne są tu umiejętności i możliwości komunikacyjne, wrażliwość, dokładność. - W ten sposób się uzupełniamy - podsumowuje.

Renata Gajer

Jest związana z Wrocławiem. Tu skończyła Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej i pracuje jako architekt. Od 2002 r. jest członkiem Izby Architektów.

Uprawnienia zawodowe uzyskała w 1993 r. W tym samym roku rozpoczęła pracę w firmie ArC2, której jest udziałowcem. Kieruje zespołem projektowym, realizując projekty budynków mieszkaniowych, biurowych, użyteczności publicznej.  Realizacje wykonane w ramach prowadzonej przez ArC2 działalności deweloperskiej zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach - m.in. za budynek biurowy „Fabryka Projektowa ArC2” we Wrocławiu , budynek wielofunkcyjny „Wall Street House” we Wrocławiu, obiekt Centrum Hotelowo-Konferencyjny we Wrocławiu. Do tego: I Nagroda w konkursie na Planetarium na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku (2014 r.), I nagroda w konkursie na rewaloryzację i adaptację Zespołu Redity Napoleońskiej wraz z budową współczesnych obiektów kubaturowych na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku (2016 r.).Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY