REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kolejne instalacje artystyczne w Częstochowie

  • Autor: PAP
  • 26 maj 2017 16:56
fot. pixabay.com

Dwie nowe instalacje artystyczne autorstwa znanych europejskich przedstawicieli street-artu – Czarnobyla i Seikona - powstały na terenie strefy ekonomicznej w Częstochowie. Kilkumetrowe konstrukcje stworzone zostały w ramach drugiej edycji festiwalu Iron Oxide.

REKLAMA

Instalacje w formie kilkumetrowych obrazów-grafik, rozpiętych na filarach estakady energetycznej, powstały na terenie częstochowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec przy ul. Bojemskiego. Ich premiera odbyła się w piątek.

"Iron Oxide to jedyny festiwal łączący sztukę i przemysł, organizowany na terenach stref ekonomicznych. Poprzez instalacje artystyczne chcemy nie tylko zmieniać ten przemysłowy krajobraz, ale i promować nasze tereny inwestycyjne, by informacja o nich dotarła do jak najszerszego grona inwestorów" - powiedziała PAP Aneta Herbuś z częstochowskiego magistratu.

W pierwszej, ubiegłorocznej, edycji festiwalu uczestniczyli: Tomasz Górnicki, Simpson oraz częstochowski Monstfur. Artyści stworzyli trzy stalowo-blaszane instalacje artystyczne nawiązujące do tego przemysłowo-biznesowego otoczenia. Dwie z nich to obrazy, jedna to rzeźba.

Do tegorocznej edycji organizatorzy zaprosili dwóch znanych i cenionych w środowisku europejskich twórców street-artu: Czarnobyla i Seikona. Ten pierwszy - jak podał częstochowski magistrat - to żywa legenda europejskiego street-artu. Artysta, który tworzy i mieszka w Berlinie, w swoich pracach przywołuje "antyutopijną rzeczywistość świata zdominowanego przez maszyny".

Z kolei polski artysta o pseudonimie Seikon "to mistrz minimalistycznej, geometrycznej abstrakcji opartej na liniach i skonfrontowanych z nimi kształtach". Jego twórczość kilka tygodni temu prezentowana była podczas europejskich targów street-artu w Paryżu.

Współtwórcą festiwalu - obok Urzędu Miasta w Częstochowie - jest grupa Monstfur. Wydarzenie odbywa się m.in. dzięki miejskiemu projektowi promocji inwestycyjnej "Invest in Czestochowa".

Niedawno ekipa artystów tworzących sztukę street-art: Monstfur, Tomasz Górnicki, Simpson i Seikon, udała się w podróż po Europie, gdzie pod szyldem "Iron Oxide" pozostawiła na ulicach różnych metropolii kilkadziesiąt prac.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY