REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kolejne murale powstały w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2016 15:45
Jeden z wielu, łódzkich murali fot. PTWP / AL

Cztery kolejne murale przedstawiające postaci dzieci z łódzkiego getta powstały na ścianach łódzkich kamienic w ramach projektu "Dzieci Bałut - murale pamięci".  Do tej pory powstało ponad 20 takich malowideł.

REKLAMA

Katarzyna Tośta, ze Stowarzyszenia "Na co dzień i od święta" realizującego projekt, przypomina, że "Dzieci Bałut - murale pamięci" to nowatorski sposób przybliżania historii dzieci, które w Litzmannstadt Getto (W 1940 r. na rozkaz Hitlera zmieniono nazwę Łodzi na Litzmannstadt) doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej.

Wizerunki dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących wówczas na Bałutach, odwzorowane zostały na podstawie archiwalnych fotografii. Pierwsze malowidła powstały w 2012 roku.

Tośta zwróciła uwagę, że tegoroczna edycja projektu wiąże się z upamiętnieniem 75. rocznicy deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getto. Na ścianach kamienic przy ul. Franciszkańskiej 13 i Jakuba 10 powstały wizerunki chłopców deportowanych w październiku 1941 roku. Wtedy do getta w Łodzi przywieziono 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej. Przy ul. Jakuba 10 zakwaterowani zostali Żydzi z Frankfurtu nad Menem oraz Pragi, przy ul. Franciszkańskiej 13 Żydzi z Frankfurtu nad Menem.

W tym roku uczczona została również pamięć dzieci z obozu dla Romów muralem przy ulicy Starosikawskiej 23 i więźniów obozu dla dzieci polskich - jedynego obozu koncentracyjnego w III Rzeszy powstałego wyłącznie dla dzieci - malowidłem na budynku przy ul. Przemysłowej 13a. W czasie II wojny światowej naprzeciwko budynku była furtka do getta, a obok strażnica.

Murale namalowali według koncepcji Tośty - Piotr Saul, asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu przy współpracy z Damianem Idzikowskim asystentem w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej łódzkiej ASP.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

Niemcy utworzyli getto w Łodzi w lutym 1940 r., jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Według różnych źródeł, ocalało z niego jedynie od 7 do 13 tys. osób.

W granicach getta Niemcy utworzyli również obóz dla Romów oraz dla dzieci i młodzieży polskiej. Pierwszy z nich powstał w połowie września 1941 r. Zamknięto w nim ponad 5 tys. Romów z Austrii. W styczniu 1942 r. władze niemieckie podjęły decyzję o likwidacji obozu, co dla Romów oznaczało śmierć w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. 1 grudnia 1942 r. na terenie getta łódzkiego utworzono obóz dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej. Do stycznia 1945 r. przeszło przez niego kilkanaście tysięcy polskich dzieci w wieku od 2 do 16 lat - wiele z nich zmarło z głodu, w wyniku chorób czy pobicia przez niemieckich oprawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY