REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kolorystyczna metamorfoza czeka jeden z najstarszych kościołów w Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • 12 wrz 2016 16:21
Kolorystyczna metamorfoza czeka jeden z najstarszych kościołów w Łodzi
Kościół przy pl. Wolności, autor: Marcin Polak, źródło: flickr.com (CC BY 2.0)

Kościół przy pl. Wolności to jeden z najstarszych łódzkich zabytków. Właśnie trwa jego remont. Odnawiany jest dach, a budynek czeka kolorystyczna metamorfoza. Podczas badań konserwatorskich tynku na elewacji okazało się, że pierwotnie barwa kościoła była zbliżona do pomarańczowej.

REKLAMA

Jak będą wyglądały fasady świątyni po remoncie? Jeszcze nie wiadomo. Obecnie wykonywane są próby kolorystyczne. Decyzja zapadnie do końca miesiąca. Następnie rozpocznie się malowanie - podaje oficjalny portal miejski Łodzi.

- Szukamy w tej chwili koloru, który byłby najbliższy pierwowzorowi. Dlatego czeka nas rewolucja w patrzeniu na ten kościół - mówi ks. Paweł Lisowski, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego.

Kapitalny remont elewacji kościoła oraz kopuły i tamburu, który ma potrwać około 4 lat, jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, Archidiecezję Łódzką, Parafię pw. Zesłania Ducha Świętego - informuje oficjalny portal miejski Łodzi.

- Kościół będzie pomalowany w jednolitym kolorze. A ponieważ zdajemy sobie sprawę z jego usytuowania, gabarytów i tego, że jego kolor zdominuje i będzie organizował otoczenie u wlotu na ulicę Piotrkowską przy pl. Wolności, dlatego wybór nie jest sprawą prostą. Dlatego decyzję podejmujemy komisyjnie - mówi Marzena Otto z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Świątynia przy Piotrkowskiej 2 wybudowana została w latach 1889-1891 jako kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy. Zastosowano styl eklektyczny z przewagą cech neorenesansowych z zastosowaniem elementów romańskich (okna). Autorzy projektu to Otto Gehlig oraz Hilary Majewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY