REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Koloseum na warszawskiej Woli - czy ma szansę odzyskać świetność?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 kwi 2016 14:17
Koloseum na warszawskiej Woli - czy ma szansę odzyskać świetność?
Gazownia wolska, fot. EM, PTWP
Koloseum na warszawskiej Woli - czy ma szansę odzyskać świetność?
Koloseum na warszawskiej Woli - czy ma szansę odzyskać świetność?
Koloseum na warszawskiej Woli - czy ma szansę odzyskać świetność?
Koloseum na warszawskiej Woli - czy ma szansę odzyskać świetność?

Dwa duże, charakterystyczne budynki gazowni przy ul. Prądzyńskiego na warszawskiej Woli niszczeją od wielu lat. Kilka tygodni temu o ratunek dla gazowni zaapelowały środowiska społecznościowe w Warszawie, co skłoniło władze dzielnicy do reakcji...

REKLAMA

"Unikatowe na skalę Europejską, zabytkowe rotundy na Woli popadają w ruinę. Dwa XIX-wieczne zbiorniki gazu nazywane są "Wolskim Koloseum". W niezłym stanie przetrwały II wojnę światową. (...) Zbiorniki podobne do tych wolskich są tylko w Wiedniu. Tyle, że tam zostały zrewitalizowane i przerobione na imponujący zespół kulturalno-handlowy. Czas się o nie upomnieć! W sobotę 9 kwietnia, o godz. 13.00, miłośnicy wolskich zabytków organizują happening. Spotykamy się na skwerze Alojzego Pawełka (przed zbiornikami). Zapraszamy wszystkich, którzy mają w sercu Wolę i Warszawę. Chcemy przypomnieć, że ceglane rotundy, które mogłyby przyciągać turystów, rozpadają się. Miasto nie powinno bezczynnie patrzeć, jak właściciel zaniedbuje to miejsce. " - brzmi apel zorganizowanego na popularnym portalu społecznościowym pod nazwą "Ratujmy wolskie Koloseum".

Apel mieszkańców zmobilizował władze dzielnicy do reakcji:

Wszczęta została procedura kontrolna wykonywania umowy użytkowania wieczystego. Kwestią XIX-wiecznych zbiorników zajmą się wolscy radni.

Ostateczną decyzję w sprawie warunków umowy użytkowania wieczystego podejmie Biuro Gospodarki Nieruchomościami.

Dzielnica Wola podjęła działania zmierzające do uratowania unikatowych na skalę europejską XIX-wiecznych obiektów industrialnych. – Budynki od wielu lat są opuszczone, zaniedbane i ulegają degradacji, dlatego jeszcze pod koniec ubiegłego roku w ramach kontroli wykonywania umowy użytkowania wieczystego została przeprowadzona przez Wydział Nieruchomości wizja lokalna - mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola.

Nieruchomość przy ul. Prądzyńskiego 14A wraz z zabudowaniami przeszła w prywatne ręce w 1991 roku. Zostało ustanowione użytkowanie wieczyste na 99 lat. Właścicielem tego terenu stała się Fundacja „Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945”. Nieruchomość została ponownie sprzedana w 1996 roku osobom fizycznym. Zgodnie z zapisami umowy zabytkowe zbiorniki miały zostać zaadaptowane na potrzeby wystawy „Warszawa Walczy 1939-1945”. Jednak do tej pory prywatni właściciele nie podjęli żadnych działań zmierzających do wypełnienia ówczesnych zobowiązań. – W związku z tym prowadzimy obecnie czynności, w ramach kontroli wykonywania umowy użytkowania wieczystego – podkreśla Burmistrz Strzałkowski.

Dzielnica zwróciła się również do Stołecznego Konserwatora Zabytków o przekazanie informacji dotyczących prowadzonych w przeszłości kontroli oraz zaleceń pokontrolnych. – Apelujemy również o podjęcie działań interwencyjnych w trybie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, w celu wyegzekwowania od użytkowników wieczystych nieruchomości opieki na zabytkami znajdującymi się na tym terenie – mówi Krzysztof Strzałkowski.

Zebrana przez Dzielnicę dokumentacja zostanie przekazana do Biura Gospodarki Nieruchomościami, które podejmie dalsze decyzje w tej sprawie.

Kwestią XIX-wiecznych zbiorników zajmą się również wolscy radni: – To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów znajdujących się na terenie Woli. Trzeba zrobić wszystko, aby mógł w przyszłości służyć mieszkańcom, np. jako obiekt, w którym toczy się życie kulturalne. Chciałbym podkreślić, że sprawa ta będzie przedmiotem obrad na najbliższym posiedzeniu wolskiej Komisji Ładu Przestrzennego i Nieruchomości - mówi Krystian Wilk, Przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego i Nieruchomości Rady Dzielnicy Wola.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY