REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Koloseum w nowej odsłonie za... 25 mln euro

  • Autor: PAP
  • 01 lip 2016 15:29
Koloseum w nowej odsłonie za... 25 mln euro
fot. pixabay.com

Zakończyła się pierwsza część konserwacji rzymskiego Koloseum, czyli remont zewnętrznych ścian amfiteatru, które oczyszczono i odnowiono. „To piękny dzień dla Rzymu i dla Włoch, nowina dla całego świata” - mówił minister kultury Dario Franceschini.

REKLAMA

Gruntowny remont słynnego zabytku sfinansował włoski przedsiębiorca Diego Della Valle. Wyłożył na ten cel, jak podawały wcześniej media, 25 milionów euro.

Szef resortu kultury podczas prezentacji rezultatu trzyletnich prac podkreślił, że przeprowadzono je przy zachowaniu "maksymalnego rygoru naukowego".

Zwrócił uwagę na to, że "stracono wiele czasu na ideologiczną debatę", w trakcie której pojawiały się głosy, że finansowanie odnowy zabytków za prywatne pieniądze jest nie do przyjęcia. W ten sposób minister Franceschini krytycznie odniósł się do sądowych batalii, jakie poprzedziły remont. Jego przeciwnicy, wśród nich część związków zawodowych, zaskarżyła do sądu administracyjnego decyzję władz Wiecznego Miasta o powierzeniu sfinansowania prac tylko jednemu przedsiębiorcy. Wyrażali oni obawy, że Della Valle, właściciel firm luksusowej galanterii i eleganckich marek obuwia, umieści na Koloseum reklamę swych torebek czy butów. Jednak zgodnie z postanowieniami zawartego porozumienia tak się nie stało. Sąd administracyjny oddalił zaś skargi.

"Zachęcam teraz inne firmy, by postąpiły tak jak Della Valle" - oświadczył Franceschini, zachęcając biznes do finansowania renowacji zabytków.

Z podobnym apelem wystąpił następnie sponsor prac. "To piękny znak dla Włoch, piękny sygnał. Ten zabytek jest symbolem naszego kraju" - mówił Della Valle. Wezwał przedsiębiorców, by poszli w jego ślady i zainicjowali wielki program współpracy sfery publicznej i prywatnego biznesu w dziedzinie ochrony zabytków.

Przedstawiając wynik dotychczasowych prac, pierwszych prowadzonych od lat z takim rozmachem, minister Franceschini zapowiedział przy okazji, że zgodnie z wcześniejszymi planami w Koloseum do 2018 roku zakończy się budowa sceny, na której odbywać się będą "wydarzenia kulturalne najwyższej klasy". Na budowę sceny już wyłożono 18 milionów euro - poinformował.

Obecny na prezentacji premier Włoch Matteo Renzi podkreślił, że zakończenie pierwszej fazy prac w amfiteatrze Flawiuszów, i to przed wyznaczonym terminem, jest "spektakularnym sygnałem dla świata". Szef rządu zaapelował o zakończenie polemik na temat włoskiego dziedzictwa kultury. Pieniądze na ten cel, publiczne i prywatne, są - zapewnił.

"Skończył się czas, gdy narzekano na brak pieniędzy na kulturę" - oświadczył Renzi.

Druga część prac polegać będzie na konserwacji wnętrza zabytku i zagospodarowaniu terenu wokół niego oraz na zmianie systemu oświetlenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY