REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Komendę policji realizuje Skanska według koncepcji Wasko Projekt

  • Autor: Skanska
  • 09 lip 2015 15:12
Komendę policji realizuje Skanska według koncepcji Wasko Projekt
fot. Fotolia

W Łańcucie powstaje nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji. Inwestycję realizuje Skanska według projektu Wasko Projekt z Krakowa. Komenda powstaje w ramach Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji, co stanowiło wyzwanie.

REKLAMA

Budynek Komendy Powiatowej jest już praktycznie gotowy. Obiekt ma kształt kwadratu. – Do tej pory wykonaliśmy budynek komendy i garaż łącznie z dachami i zamontowaliśmy stolarkę zewnętrzną. Gotowe są także tynki i część posadzek. Budynek garażu ma gotową elewację, natomiast elewacja budynku komendy jest wykończona w 30 proc. - informuje Andrzej Malinowski, kierownik budowy, Skanska. Kolory elewacji to biały, grafitowy i szary.

W ramach kontraktu Skanska wykonała także część docelowego ogrodzenia od strony boisk sportowych oraz zakończyła montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych. - W najbliższych miesiącach prace skupią się na elewacji budynku komendy, posadzkach (wylewki cementowe) na parterze, podwieszanych sufitach i ceramicznych okładzinach. Przed nami także roboty drogowe - drogi i place, montaż instalacji wentylacji mechanicznej wraz z centralami wentylacyjnymi oraz montaż części tablic rozdzielczych elektrycznych – zaznacza Malinowski.

Program standaryzacji komend i komisariatów policji

Nowa komenda powstaje w ramach Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji, realizowanego przez Komendanta Głównego Policji. Nadzór nad jego wykonaniem sprawuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Program standaryzacji komend i komisariatów policji realizowany jest w latach 2013 - 2015. Jego celem jest przede wszystkim stworzenie jednolitego standardu zewnętrznego i wewnętrznego komend powiatowych, miejskich i rejonowych oraz komisariatów.

Wyzwaniem przy realizacji Programu jest zróżnicowanie budynków policji. Obecnie nie istnieją jednolite zasady co do rozwiązań architektonicznych i wyposażenia tych obiektów. Budynki różnią się między sobą stanem technicznym i statusem prawnym. Część z nich jest objęta ochroną konserwatora zabytków, w niektórych powierzchnia użytkowa jest nieadekwatna do aktualnych potrzeb. Istnieją także znaczne różnice pomiędzy infrastrukturą policyjną. - Obecna komenda znajduje się w centrum miasta, w budynku pochodzącym z 1930 roku. Nie spełnia on już niestety wielu obowiązujących przepisów technicznych, a z  uwagi na usytuowanie i zabytkowy charakter nie może zostać przebudowany. Poza tym komenda nie ma żadnego zaplecza technicznego i parkingów - informuje Paweł Międlar, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Łańcucie. – Dlatego podjęliśmy decyzję o budowie nowej siedziby na działce przy ul. Traugutta, która będzie dostosowana do obecnych standardów.

Dzięki modernizacji lub budowie nowych budynków infrastruktura policyjna stanie się spójna. Poprawią się warunki obsługi obywateli oraz pracy funkcjonariuszy. To zwiększy zadowolenie społeczeństwa z funkcjonowania policji. Podniesie się również poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Infrastruktura

Nowa siedziba komendy to:

• dwukondygnacyjny niepodpiwniczony budynek biurowo-administracyjny o powierzchni użytkowej niemal 2,5 tys. m kw. i kubaturze 12,6 tys. m sześć. Obiekt ten składa się z części ogólnodostępnej i ograniczonego dostępu, wewnętrznego dziedzińca oraz z części zamkniętej, gdzie będą usytuowane służby podstawowe policji i pomieszczenia dla zatrzymanych,
• garaż z warsztatem podręcznym, pomieszczenia do mycia samochodów i pomieszczenia dla przewodników psów, wraz z kojcami. Garaż to budynek parterowy, niepodpiwniczony o powierzchni użytkowej 290 m kw. i kubaturze 1,5 tys. m sześć.  

Ponadto teren nowej komendy zostanie zagospodarowany. Powstaną tu: parking wewnętrzny dla samochodów służbowych i zewnętrzny dla interesantów, place postojowe i manewrowe, drogi dojazdowe, chodniki, ogrodzenie, a także niezbędna infrastruktura zewnętrzna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY