REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kompleks Gdynia Waterfront chłodzi się... wodą morską

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 lip 2015 11:42
Kompleks Gdynia Waterfront chłodzi się... wodą morską
Gdynia Waterfront

Sposobów na ograniczenie kosztów użytkowania biurowca jest wiele. Inwestor projektu Gdynia Waterfront wdrożył np. innowacyjne, jak na polskie warunki, rozwiązanie. To "Sea Colling", czyli chłodzenie budynków wodą morską.

REKLAMA

Zastosowanie takich instalacji w Gdynia Waterfront było możliwe dzięki lokalizacji bezpośrednio przy dużym zbiorniku wodnym, czyli Morzu Bałtyckim. W innych miastach wykorzystywane są specyficzne rozwiązania. - Amsterdam ma instalację miejską wody lodowej i pobiera wodę z głębokiego sztucznego jeziora powstałego po kopalni odkrywkowej - tłumaczy Tomasz Okuszko, Project Manager Vastint Poland.

Podstawową zaletą takiego sposobu chłodzenia budynków są niższe koszty eksploatacji. Istnieje jednak pewna bariera, która może zniechęcać potencjalnych inwestorów. Jest to względnie długi okres zwrotu z inwestycji, wynoszący od 7 do 9 lat.

Przedstawiciel firmy, Tomasz Okuszko, opowiada o szczegółach technicznych rozwiązania:

Instalacje klimatyzacji obu budynków oparte  są na systemie belek chłodzących, pracujących na niskich parametrach wody lodowej ok. 15-16oC. Dzięki temu przez znaczną część roku możliwe jest chłodzenie bez  potrzeby uruchamiania agregatów chłodu. Instalacja pracuje wtedy w tzw. trybie free cooling. Także dla trybu pracy, gdzie źródłem chłodu są agregaty, układ pozwala na pracę skraplaczy przy relatywnie niskich temperaturach (24/30oC zamiast 35/40oC w przypadku zastosowania tzw. suchych chłodnic). Z uwagi na to, że agregaty chłodu są największymi odbiornikami prądu, emisja CO2 w tego typu budynkach jest nieporównywalnie niższa niż w standardowych obiektach.

Woda morska jako medium chłodzące jest pompowana do wnętrza budynku gdzie poprzez system tytanowych wymienników chłodu (tytanowych z uwagi na agresywność wody morskiej) następuje schłodzenie obiegu wody lodowej w budynku oraz oddanie ciepła z instalacji do morza. W przypadku gdy temperatura wody w morzu jest wyższa niż 16oC automatyka budynkowa uruchamia  agregaty chłodu, które obniżają temperaturę wody lodowej w systemie do optymalnych parametrów. Woda morska, w tym przypadku, jedynie wstępnie schładza wodę w wewnętrznym obiegu wody lodowej oraz odbiera ciepło z budynku.

Ponieważ tego typu instalacja ma znacznie wyższą sprawność energetyczną w porównaniu do systemów gdzie stosowane są suche chłodnice (dry cooler), wielkość pomp i innych urządzeń jest odpowiednio mniejsza, a więc również tańsza w eksploatacji.

Dzięki temu, najemcy budynków Gdynia Waterfront mogą cieszyć się niskim kosztami utrzymania powierzchni oraz pewnością wysokiej bezawaryjności systemu. Instalacja pracuje na niskich parametrach ciśnienia (niewiele ponad 1 bar), a także, pomimo tego, że działa automatycznie, posiada dodatkowy system zabezpieczeń, pozwalający na połączenie poprzez bypass np. w przypadku konserwacji lub zablokowania jednego z wlotów wody morskiej przez ewentualne zanieczyszczenia w morzu. Dodatkowo, zastosowano układ całkowicie bezobsługowy filtracji. Czyszczenie filtrów odbywa się automatyczni, nie zakłócając pracy układu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY