REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kompleks klasztorny w Lubiążu czekają zmiany. Wojewoda ma plan na wykorzystanie potencjału obiektu

  • Autor: PAP
  • 01 mar 2018 10:39
Kompleks klasztorny w Lubiążu czekają zmiany. Wojewoda ma plan na wykorzystanie potencjału obiektu
fot. pixabay.com

Pocysterski zespół klasztorny w Lubiążu zostanie przejęty przez Skarb Państwa. - Zespół klasztorny w Lubiążu to zabytek ciągle w mojej ocenie niedoceniany. Dlatego trzeba szukać nowych rozwiązań na zagospodarowanie i większe wykorzystanie tego unikatowego w skali świata obiektu - mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

REKLAMA

Kompleks klasztorny w Lubiążu to jeden z największych obiektów sakralnych w Europie. Składa się z bazyliki, klasztoru, Pałacu Opatów, kościoła pomocniczego i zabudowań gospodarczych. Opactwo, które uważane jest za arcydzieło śląskiego baroku, swoją świetność przeżywało w połowie XVIII w. Choć w zespole klasztornym od niemal 25 lat prowadzone są prace renowacyjne, obiekt wciąż wymaga dużych nakładów na remonty.

"Zespół klasztorny w Lubiążu to zabytek ciągle w mojej ocenie niedoceniany. Dlatego trzeba szukać nowych rozwiązań na zagospodarowanie i większe wykorzystanie tego unikatowego w skali świata obiektu. Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok, teraz potrzebujemy kilka tygodni na rozmowy z Fundacją Lubiąż i ustalenie szczegółów" - powiedział w środę na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Hreniak wyraził nadzieję, że zespół klasztorny będzie ważnym miejscem dla rozwój turystyki, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w świecie.

Obiektem od blisko 30 lat zarządza Fundacja Lubiąż. "Dzisiaj, aby ten obiekt mógł się rozwijać potrzeba gwaranta w postaci państwa i sporych środków. Wierzymy, że mecenat państwowy, który przejmie opiekę nad obiektem jest najbardziej właściwy i pozwoli na lepsze jego wykorzystanie" - mówił prezes Fundacji "Lubiąż" Witold Krochmal.

Dodał, do tej pory fundacji udało się m.in. zabezpieczyć konstrukcję zabudowań klasztornych oraz zakończyć remont Sali Książęcej i biblioteki.

Hreniak poinformował, że powołał zespół roboczy, który zajmie się dalszymi pracami związanymi z przejęciem zabytku. W jego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków oraz Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 14 marca.

Wojewoda dodał, że w planach na zagospodarowanie obiektu jest m.in. organizacja wystaw oraz wydarzeń kulturalnych. "Chcemy również do współpracy zachęcić inne instytucje kultury, pojawił się też pomysł wybudowania przystani nad Odrą oraz pomysł związany z browarem, który funkcjonował tam przez wiele lat" - powiedział

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY