REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Końcowa faza budowy barcelońskiej Sagrada Familia

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2015 09:00
Końcowa faza budowy barcelońskiej Sagrada Familia
Sagrada Familia, fot. Fotoli

Po przeszło 130 latach od położenia kamienia węgielnego budowa barcelońskiej bazyliki Świętej Rodziny, Sagrada Familia, weszła w końcową fazę. Będzie nią wzniesienie sześciu wież, dzięki którym świątynia stanie się najwyższym obiektem sakralnym w Europie.

REKLAMA

Budowę tego kościoła, zaprojektowanego przez Antonio Gaudiego (1852-1926), rozpoczęto w 1882 roku. Ukończenie wielkiego przedsięwzięcia zaplanowano na 2026 rok, w setną rocznicę śmierci Gaudiego.

Jak poinformował główny architekt projektu Jordi Fauli, najwyższa będzie Wieża Jezusa Chrystusa. Jej wysokość to 172,5 metra. Najwyższa jest na razie wieża katedry w niemieckim Ulm (162 metry). Natomiast bazylika Św. Piotra w Rzymie w dalszym ciągu będzie miała najwyższe wnętrze.

Zgodnie z życzeniem Gaudiego, Wieża Jezusa Chrystusa będzie nieco niższa niż barcelońskie Montjuich (Wzgórze Żydowskie). Na jej szczycie znajdzie się krzyż. Będzie ją otaczało pięć innych wież: jedna poświęcona Marii i cztery nieco niższe - czterem ewangelistom.

Gaudi zdawał sobie sprawę, że budowa Sagrada Familia nie zostanie ukończona za jego życia. Gdy zmarł, potrącony przez tramwaj, gotowa była tylko jedna fasada. Dziś Fauli podkreśla, że prace budowlane toczą się zgodnie z planem. Nie wyklucza, że po 2026 roku pozostaną jeszcze do wykonania pewne prace wykończeniowe, takie jak dekoracje.

W 2014 roku słynną Sagrada Familia odwiedziło ponad 3,2 miliona turystów. Wpływy ze sprzedaży biletów w cenie 15-20 euro oraz dotacje pokrywają koszty budowy tej świątyni, wynoszące 25 milionów euro rocznie

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY