REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konkurs Kraków Bez Barier rozstrzygnięty

  • Autor: UM Kraków
  • 08 gru 2015 15:13
Konkurs Kraków Bez Barier rozstrzygnięty
Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej, fot. Mostostal Warszawa
Konkurs Kraków Bez Barier rozstrzygnięty
Konkurs Kraków Bez Barier rozstrzygnięty
Konkurs Kraków Bez Barier rozstrzygnięty
Konkurs Kraków Bez Barier rozstrzygnięty
Konkurs Kraków Bez Barier rozstrzygnięty
Konkurs Kraków Bez Barier rozstrzygnięty
Konkurs Kraków Bez Barier rozstrzygnięty

Centrum Energetyki AGH i nowe przejście podziemne „Rondo Czyżyńskie” - to miejsca nagrodzone w IX edycji konkursu architektonicznego „Kraków bez barier” 2015. Wyróżnienia w kategorii obiekt użyteczności publicznej przyznano Galerii Europa - Daleki Wschód oraz w kategorii obiekt i przestrzeń zabytkowa - Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

REKLAMA

Celem konkursu jest promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich, w tym w szczególności z uwzględnieniem potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, osób z niepełnosprawnością, starszych, rodziców z wózkami.

Na konkurs napłynęło łącznie 10 zgłoszeń. Jury oceniało 10 zgłoszeń, z czego 5 dotyczyły obiektów użyteczności publicznej, 2 przestrzeni publicznej, 1 w kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe oraz 2 w kategorii obiekty mieszkalne - informuje oficjalny portal miejski Krakowa.

W kategorii obiekty użyteczności publicznej nagrodę przyznano Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej Kraków. Obiekt zaprojektowano w Biurze Rozwoju Krakowa, a jego głównymi projektantami byli Ewa Kozioł-Taracha i Sebastian Chwedeczko. Jury doceniło kompleksowe dostosowanie obiektu naukowo-badawczego i dydaktycznego do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo i wzrokowo. Na szczególne podkreślenie zasługuje stała konsultacja z przedstawicielami Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH całej fazy projektowej, co pozwoliło na realizację wszystkich udogodnień dla niepełnosprawnych użytkowników obiektu.

W kategorii obiekty użyteczności publicznej wyróżnienie przyznano Galerii Europa – Daleki Wschód. Wykonawcą projektu jest pracownia architektoniczna K. Ingarden & J. Ewy Architekci.

Galeria Europa - Daleki Wschód - jako aneks Muzeum Manggha, jest nową przestrzenią wystawienniczą służącą prezentacji dawnej i współczesnej sztuki europejskiej oraz kultur krajów Azji Południowo-Wschodniej. Obiekt Galerii został zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie występują w nim bariery architektoniczne lub techniczne, ograniczające dostępność lub funkcjonalność obiektu. Główne wejście do budynku z drzwiami otwieranymi automatycznie jest dostępne od strony ul. Konopnickiej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich poprzez pochylnię umiejscowioną wzdłuż przedpola Muzeum Manggha. Dodatkowo, winda zlokalizowana w garażu dostępnym od ul. Sandomierskiej umożliwia bezpośredni kontakt osoby niepełnosprawnej z salami wystawowymi. W garażu i przy budynku znajdują się specjalnie oznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie pozostałe udogodnienia spełniają wymogi dotyczące niepełnosprawnych użytkowników.

W kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe nagrody nie przyznano.

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Zostało ono przyznane za zastosowanie rozwiązań, w wyniku czego obiekt został udostępniony dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Montaż dwóch platform przyschodowych umożliwił dostęp dla osób z ograniczeniami ruchowymi do głównego budynku, piwnic oraz północnego tarasu. Ponadto umieszczony na odpowiedniej wysokości dzwonek daje możliwość wezwania obsługi.  Każda z osób pracujących na portierni jest przeszkolona w obsłudze platformy dla osób niepełnosprawnych. W piwnicach wyrównano poziomy podłóg. Zostały przeprowadzone prace modernizacyjne w toaletach budynku głównego oraz piwnicy, dostosowując je dla osób niepełnosprawnych. Rozwiązania wdrożono przy pełnym poszanowaniu zabytkowego charakteru budynku i otoczenia.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY