REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konserwacja na Jasnej Górze zakończona

  • Autor: PAP
  • 28 mar 2018 16:46
Konserwacja na Jasnej Górze zakończona
fot. unsplash

Mimo upływu czasu i doznanych przed laty zniszczeń, stan słynnego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest bardzo dobry – oceniają specjaliści po przeprowadzonej konserwacji jasnogórskiej ikony. Odbywa się ona tradycyjnie w Wielkim Tygodniu.

REKLAMA

Jak co roku, prace przeprowadził prof. Wojciech Kurpik, wieloletni pracownik ASP w Warszawie, przy pomocy dr. hab. Krzysztofa Chmielewskiego z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na tej uczelni. "Całkowicie szczerze mogę powiedzieć, że stan ikony jest bardzo dobry" - powiedział, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, Chmielewski.

"Zawsze przed wyjęciem obrazu jest niepokój o stan tej bardzo zmęczonej materii, kruchej, wrażliwej, po wielu przejściach, zwłaszcza tych związanych z ubiegłym wiekiem. Wiemy, że obraz był zamurowany przez pewien czas w pomieszczeniu w czasie II wojny światowej i wtedy powstało wiele poważnych zniszczeń. To długa walka, żeby ustabilizować przede wszystkim warstwy zaprawy i warstwy malarskie, które ciągle się podnoszą, i one będą się podnosić" - wskazał konserwator.

Podkreślił, że Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest wyjątkowym dziełem, również dla konserwatora, nie tylko z emocjonalnych względów. Malowidło nosi wiele śladów historii i trzeba do niego podchodzić z wyjątkową ostrożnością.

"Myślę, że w przypadku innych obrazów, takich jakie są np. w muzeach, czy w ołtarzach kościołów, ale nie mają aż takiego bagażu historii, emocji, które się przecież gromadzą w tym otoczeniu od setek lat, wtedy można jakby śmielej i łatwiej zaplanować czynności, które normalnie byśmy wykonali. Tutaj trzeba postępować niezwykle ostrożnie, ze względu na respekt dla historii. My staramy się robić jak najmniej" - zaznaczył.

Specjalista przypomniał, że drewno, na którym namalowano Maryję z Dzieciątkiem to materiał, który stale pracuje pod wpływem otoczenia - zmienia swoją objętość, co przynosi negatywne efekty dla warstwy zaprawy i warstwy malarskiej.

Do Kaplicy Cudownego Obrazu codziennie przychodzą tysiące wiernych, co podnosi wilgotność wnętrza. Przed pięcioma laty wizerunek Maryi z Dzieciątkiem został umieszczony w nowej kasecie. To nowoczesny skomputeryzowany system, który pozwala na stałą kontrolę poziomu wilgotności. W opinii specjalistów, to rozwiązanie zdaje egzamin.

Konieczne prace konserwacyjne obrazu polegają na niewielkich iniekcjach pod warstwami farby, aby wprowadzić tam klej i przykleić te fragmenty, które mają tendencje do podnoszenia się. "Od czterech lat one są, ale są niegroźne i jest ich bardzo mało. Dzisiaj z prof. Kurpikiem położyliśmy cztery drobne, profilaktycznie" - zaznaczył Chmielewski.

Aby dokonać konserwacji obrazu, najpierw należy go z należytą starannością wyjąć z ołtarza. Tę skomplikowaną czynność od lat wykonuje ten sam zespół ojców i braci. Konserwatorzy najpierw badają stan obrazu wizualnie, później delikatnie omiatają jego powierzchnię.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY