REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konserwator zabytków wszczął procedurę wpisu rejonu d. Pasażu Simonsa do rejestru

  • Autor: PAP
  • 14 lip 2017 14:20
fot. shutterstock

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wszczął procedurę wpisu do rejestru zabytków rejonu d. stołecznego Pasażu Simonsa. Decyzja ma związek z pracami zmierzającymi do powstania na tym terenie apartamentowca - poinformowano.

REKLAMA

Pasaż Simonsa powstał na początku XX w. u zbiegu ul. Długiej i ówczesnych Nalewek. Był wykorzystywany w większości do działalności handlowej. Podczas powstania warszawskiego w jego rejonie miały miejsce walki, w piwnicach gmachu znajdował się m.in. schron dla ludności cywilnej. W wyniku bombardowania Pasażu Simonsa przez Niemców zginęło ok. 300 osób, a gmach został zniszczony. Po wojnie budynku nie odbudowano. Obecnie w tym rejonie ma powstać apartamentowiec.

Jak podkreślił mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej, wszczął on procedurę wpisu tego terenu do rejestru zabytków "w związku z pracami prowadzonymi w rejonie dawnego pasażu Simonsa w pobliżu budynku Arsenału warszawskiego".

"W rejonie tym znajdują się prawdopodobnie nie tylko relikty wcześniejszej zabudowy - kościoła Brygidek pw. Św. Trójcy, będącego najwcześniejszym barokowym kościołem Warszawy zaprojektowanym przez wybitnego architekta królewskiego Giovanniego Battisty Gisleniego, ale i zbudowanego w latach 1900-1903 pasażu Simonsa oraz inne fragmenty zabudowy i liczne pochówki z okresu Powstania Warszawskiego i wcześniejsze (cmentarz Brygidek)" - zaznaczył prof. Lewicki.

Zaakcentował także, że ochrona reliktów zniszczonej zabudowy Warszawy jest jednym z priorytetów jego urzędu. "Także ochrona i szacunek dla grobów powstańczych i wszelkich pamiątek Powstania Warszawskiego, również wcześniejszych grobów i pochówków, jest nie tylko najważniejszym priorytetem Polaka i mieszkańca Warszawy, ale też jest jednym z najważniejszych priorytetów polskiej racji stanu. Zawszę będę chronił groby i pamiątki powstańcze i ich relikty" - napisał mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków dodając, że dlatego wszczyna procedurę wpisu do rejestru zabytków tego terenu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY