REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kontrowersyjny projekt Bastionu Wałowa przeszedł lifting

  • Autor: Gazeta Wyborcza
  • 31 sie 2016 09:36
Kontrowersyjny projekt Bastionu Wałowa przeszedł lifting
Bastion Wałowa, wstępna wizualizacja projektu (przed zmianami). Fot. gdansk.pl

Powstający w Gdańsku kompleks biurowo-mieszkalny Bastion Wałowa wzbudził wiele kontrowersji wśród mieszkańców i architektów. W efekcie inwestor wraz z projektantami zmienia projekt i funkcje części obiektów.

REKLAMA

Bastion Wałowa powstaje przy ul. Wałowej w Gdańsku. W planie dewelopera - firmy LC Corp - były  cztery wieże mieszkalne i dwa obiekty biurowo-usługowe. Architektura osiedla ma współgrać z estetyką otoczenia i nawiązywać do śródmiejskiej zabudowy Gdańska.

Gorąca dyskusja nad projektem rozgorzała po tym, jak miasto wydało już pozwolenie na budowę pierwszego etapu. Kontrowersje wzbudza wygląd czterech 17-piętrowych wież mieszkalnych, które inwestor oficjalnie zaprezentował, gdy pozwolenie było już prawomocne.

LC Corp wprowadził korektę projektu. Jak informuje Gazeta Wyborcza, północne i południowe elewacje trzech budynków będą w kolorze białym, wschodnie i zachodnie w kolorze grafitowym, tynki szlachetne mają być modelowane na gładko z efektem powłoki satynowej. Zmieniono układ attyk wieńczących budynki, urozmaicając ich kształty.

W ścianie hali garażowej w poziomie parteru dodano wnęki na grafiki wielkoformatowe, które będą stanowiły ścieżkę historyczną, nawiązującą do przedwojennej zabudowy tego miejsca. Dodatkowo zmieniono układ projektowy północno-wschodniego narożnika budynku, tak aby uwypuklić oś widokową kierunków Placu Solidarności i Pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

Część biurowa zaprojektowana przez pracownię Kuryłowicz & Associates była dobrze oceniana przez architektów i urbanistów zabierających głos w dyskusji o Bastionie Wałowa. Niewykluczone, że zmienią się jednak funkcje obiektów - z biurowej na mieszkalną. Trwają prace projektowe, ze względu na zmianę funkcji zmieni się też bryła - w stosunku do tej prezentowanej na wizualizacjach.

Nowe wizualizacje uwzględniające zmiany nie są jeszcze gotowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY