REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kontrowersyjny przetarg. Co dalej z zabytkową strzelnicą Piłsudskiego?

  • Autor: PAP
  • 08 wrz 2017 12:20
fot. pixabay.com

Zarząd Infrastruktury Sportowej (ZIS) w Krakowie zdecydował, że będzie nowy przetarg na operatora zabytkowej strzelnicy Piłsudskiego na Woli Justowskiej. Poprzedni przetarg, budzący kontrowersje, został zamknięty.

REKLAMA

Zwycięzca ogłoszonego w czerwcu przetargu byłby przez 40 latu użytkownikiem strzelnicy, wyremontowanej właśnie za 12 mln zł (głównie za środki gminy Kraków).

"Zamieściliśmy na naszej stronie internetowej komunikat o zamknięciu przetargu. Mieliśmy do tego prawo, o czym mówi punkt 9 ogłoszenia o przetargu" - powiedział w czwartek PAP rzecznik ZIS Jerzy Sasorski. Jak dodał, w najbliższym czasie ZIS przedstawi prezydentowi Krakowa nową koncepcję wyłonienia opiekuna obiektu.

Część oferentów jest oburzona decyzją ZIS. "To postępowanie niezgodne z prawem. Na miejsce wezwaliśmy policję, żeby zabezpieczyć dokumentację. Zgłosiliśmy sprawę do prokuratury, bo ktoś musiał to zrobić" - powiedział cytowany przez portal gazetakrakowska.pl Piotr Brodziński, prezentujący fundację Wiedza - jednego z oferentów.

"Byliśmy na miejscu, jednak wbrew plotce policja nie zabezpieczyła dokumentów, a interwencja zakończyła się pouczeniem stron" - powiedziała PAP Anna Zbroja-Zagórska z zespołu prasowego małopolskiej policji

W przetargu na użytkowanie zabytkowej strzelnicy wzięli udział czterej oferenci: fundacja Wiedza, prywatny szpital Ortopedicum, spółka Sławakowska 1 (należy do kierowcy rajdowego Michała Kościuszki) oraz firma Kinko.

O kontrowersjach wokół przetargu na operatora strzelnicy donosiły krakowskie media. "Ukrywanie szczegółów ofert i niedopuszczenie przedstawicieli dzielnicy do komisji przetargowej - w takiej atmosferze wyłaniany jest nowy operator strzelnicy na Woli Justowskiej" - pisał "Dziennik Polski". "Gazeta Wyborcza" podała, że radni i mieszkańcy Woli Justowskiej byli zaskoczeni, że na wniosek ZIS do planu zagospodarowania przestrzennego wokół strzelnicy dopisano punkty umożliwiające usługi z zakresu zdrowia, rehabilitacji i opieki społecznej na tym terenie.

O zatrzymanie przetargu apelował m.in. radny Rafał Komarewicz. "Na remont strzelnicy Kraków wydał około 12 mln zł i teraz chce ją oddać komuś na 40 lat. To stanowczo za długo, biorąc pod uwagę, ile miasto włożyło w ten teren. Poza tym, doszły nas informacje, że przetarg nie był zorganizowany do końca w sposób przejrzysty. Dlatego spotkaliśmy się z panem prezydentem i poprosiliśmy go, by przetarg zatrzymał" - powiedział cytowany przez "Gazetę Wyborczą" radny.

Z kolei Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego domaga się zachowania dawnej funkcji strzelnicy. Jak czytamy w portalu gosc.pl, Komitet uważa, że strzelnica mogłaby dziś służyć strzeleckim i patriotycznym organizacjom paramilitarnym, a także jednostkom wojskowym na terenie Małopolski.

Strzelnica na Woli Justowskiej została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego. Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt, wymagający gruntownego remontu, przejęła gmina miejska Kraków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY