REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kopernikański przewrót nad Wisłą

  • Autor: UM Warszawa
  • 07 kwi 2017 14:45
fot. UM Warszawa

Centrum Nauki Kopernik otwiera Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego (PPK). Będzie to innowacyjny, naukowy ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie edukacji. By mógł funkcjonować, potrzebny jest nowy budynek – stąd ogłoszony niedawno konkurs na architektoniczną koncepcję siedziby PPK.

REKLAMA

-  Centrum Nauki Kopernik jest  jedną z wizytówek współczesnej  Warszawy – dynamicznego miasta, wspierającego innowacyjność i doceniającego rolę nowoczesnej edukacji. Rozszerzenie działalności tej instytucji ma istotne znaczenie dla harmonijnego rozwoju stolicy i jej mieszkańców – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Pracownia, która powstanie w swoim zamyśle ma zmienić kulturę uczenia się i przyczynić się do przeprowadzenia zmian w kształceniu, które będą odpowiadały na potrzeby i wyzwania społeczeństwa XXI wieku. – Sytuacja, w której dzieci siedzą w klasie i słuchają nauczyciela, przekazującego im wiedzę jest odwzorowaniem stanu z XIX wieku. Dzisiaj potrzebujemy nowych rozwiązań, opartych na lepszym rozumieniu procesów uczenia się i wykorzystujących nowoczesne technologie. Temu będzie służyła Pracownia – mówi dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

Pracownia przyszłości

W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) będą prowadzone eksperymentalne badania procesów uczenia się, realizowane programy naukowe, badawcze i badawczo – rozwojowe. Do współpracy zaproszeni zostaną partnerzy akademiccy, naukowi i biznesowi.

Nowy obiekt, a w nim…

Centrum Nauki Kopernik już teraz tworzy cały kompleks budynków - gmach główny, planetarium i usytuowany tuż przy Bulwarach Wiślanych wystawienniczy Pawilon 512. Wszystkie te lokalizacje łączy zielony teren Parku Odkrywców. Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to kolejny ważny element tej przestrzeni. Stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i będzie z nim skomunikowana łącznikiem. Budynek będzie przykładem nowoczesnej, ekologicznej architektury, wpisującej się w otoczenie. Bogaty program działalności PPK wymaga zaaranżowania wielofunkcyjnej przestrzeni, łatwej do modyfikowania, często o nietypowym przeznaczeniu.

Całość Prawni zostanie podzielona na kilka części:

Przestrzeń warsztatowo-laboratoryjna - korzystać z niej będą dzieci i młodzież z opiekunami, edukatorzy oraz partnerzy Pracowni. Ta część dodatkowo podzielona została na 3 strefy, wyposażone w sprzęt o różnym poziomie zaawansowania technologicznego.

Strefa no-tech – to przestrzeń bez specjalistycznego sprzętu i narzędzi technicznych, przeznaczona na szkolenia, zajęcia warsztatowe, prace koncepcyjne czy spotkania.

Strefa lo-tech – będzie wyposażona w podstawowy sprzęt laboratoryjny oraz narzędzia. Tu powstaną 2 duże laboratoria (Lab Mokry i Lab Suchy), przystosowane do prowadzenia zająć z biologii, fizyki, chemii, techniki i innych dziedzin. W każdym labie mieścić się będzie cała szkolna klasa (32 osoby), a w razie potrzeby przestrzeń będzie można zmniejszyć i zaaranżować laboratorium dla 16 osób. W strefie LO-TECH. znajdzie się także FabLab -  pracownia wyposażona w narzędzia tradycyjne (młotki, śrubokręty) i nowoczesne (drukarki 3D, wycinarki laserowe). Podczas zajęć uczestnicy będą definiować problemy i poszukiwać sposobów ich rozwiązania, m.in. tworząc i testując prototypy. Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY