REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kościół spod kreski Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza w rejestrze zabytków

  • Autor: UM Gdynia
  • 28 lis 2016 13:31
Kościół spod kreski Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza w rejestrze zabytków
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, fot. materiały prasowe UM Gdynia

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni został zbudowany według projektu z 1956 r. znanych architektów Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza. Kościół wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków.

REKLAMA

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany został według projektu z 1956 r. znanych architektów Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza. Kościół powstał w okresie tzw. odwilży po czasach stalinowskich, a jego forma architektoniczna mieści się w nurcie modernizmu. Skromny wystrój elewacji jest odzwierciedleniem trudności w pozyskaniu wszelkich materiałów budowlanych, dlatego elewacje wykończono tynkiem w odcieniach szarości i oblicowano częściowo kamieniami polnymi. Te ostatnie to dar serca parafian, którzy pragnęli mieć swój skromny wkład w budowę świątyni.

Wnętrza kościoła zdobią m.in. kolorowe mozaiki autorstwa artysty plastyka Bogumiła Marszala. Są one charakterystycznym elementem wystroju. Świątynia ma wielkie znaczenie symboliczne dla Gdyni i Wybrzeża. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kaplica Portowców, Stoczniowców i Ludzi Morza.

Ostatnio w kościele zakończono ważny etap prac remontowych przy wieży i latarni.

30 listopada o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość symbolicznego zawieszenia tabliczki zabytku na budynku kościoła przy ul. Armii Krajowej 46. Uroczystość związana jest z wpisaniem kościoła parafialnego do wojewódzkiego rejestru zabytków. Przypieczętowała to decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku (nr w rejestrze wojewódzkim A-1927).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY