REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Krajobraz duży i mały - ustawa krajobrazowa jeszcze w tym roku?

  • Autor: kujawsko-pomorskie.pl
  • 28 sie 2014 16:11
Krajobraz duży i mały - ustawa krajobrazowa jeszcze w tym roku?
fot. Fotolia

Ochrona krajobrazu w skali mikro, czyli tam, gdzie jest on bezpośrednio blisko naszych przestrzeni publicznych, to niewątpliwie zadanie gmin. Uzyskują one dzięki tej ustawie odpowiednie kompetencje poprzez możliwość stanowienia prawa miejscowego. Będzie ono określało zasady stawiania reklam, małej architektury, płotów, ogrodzeń, czyli tego wszystkiego, co buduje poczucie dobrej jakości otaczającej nas przestrzeni...

REKLAMA

...Ale ustawa mówi również o tym, że oceny krajobrazów należy też dokonać na poziomie samorządu wojewódzkiego oraz podjąć decyzję, które z nich są priorytetowe.

- Dla tych najbardziej wartościowych ustawa proponuje wprowadzenie pewnych zasad, według przepisów prawa miejscowego stanowionego tym razem przez samorząd województwa. Wiązałyby one wszystkie gminy województwa i mówiłyby czego w tych obszarach priorytetowych zbudować nie można, lub wolno budować, ale pod pewnymi warunkami - mówi minister Olgierd Dziekoński. - To jest istota ustawy. Oczywiście, jak każdy akt prawny, ustawa zawiera przepisy wykonawcze, które mówią jakie są kary i kto te kary może wymierzać - dodaje.

Mowa o ustawie wprowadzającej regulacje prawne dotyczące ochrony krajobrazu.

Ustawa mówi o tym, że jeżeli chodzi o krajobraz mikro, czyli tę przestrzeń publiczną, która w dużym stopniu jest kształtowana przez reklamy, ogrodzenia i małą architekturę, to wówczas gmina może ustanawiać prawo miejscowe obowiązujące na obszarze całej gminy. Określi ono między innymi: miejsca, gdzie nie można stawiać reklam; zasady, na jakich reklamy mogą być stawiane; gęstość nośników reklamowych; materiały jakie mogą być stosowane w małej architekturze. Gmina będzie mogła również ustanawiać - jeżeli przyjmie taki kodeks reklamowy - opłaty od reklam, po to żeby wykorzystanie przestrzeni w sposób wyraźny miało walor ekonomiczny.

Jeżeli chodzi o krajobraz „duży”, to podstawową kwestią jest to, co go zaśmieca czy niszczy, a więc dominanty krajobrazowe. Mogą być dominanty krajobrazowe, które są korzystne - tak jak piękne wieże kościołów, czasem też wieże widokowe - ale również mogą być dominanty krajobrazowe niekorzystne, które zaśmiecają krajobraz - jak chociażby wielkie magazyny, chłodnie składowe, silosy oraz wieże energetyki wiatrowej.

- Te wszystkie dominanty krajobrazowe zgodnie z ustawą powinny być budowane wyłącznie w oparciu o sporządzany miejscowy plan zagospodarowania dla tego rodzaju dominant krajobrazowych - mówi minister Olgierd Dziekoński. - Miejscowy plan zagospodarowania z jednej strony podlega konsultacjom społecznym, z drugiej strony, w ramach tejże ustawy, będzie musiał podlegać bardziej szczegółowym analizom przekazanym w ramach oceny środowiskowej weryfikowanej później przez regionalne dyrekcje ochrony środowiska. To pozwoli również na całościową ocenę, czy dana dominanta krajobrazowa ma ten pozytywny, czy też negatywny wpływ na całość krajobrazu - wyjaśnia.

Ustawa jest procedowana w parlamencie. W tej chwili w podkomisji, która jest połączoną podkomisją komisji kultury, ochrony środowiska i samorządu terytorialnego. Przewodzi jej poseł Iwona Katarasińska-Śledzińska. Wszyscy, którym krajobraz jest bliski sercu wierzą, że ustawa ta będzie mogła wejść w życie do końca tego roku. Tak, aby samorządy mogły ze skutkiem stosować ją w swojej praktyce funkcjonowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY