REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kraków bardziej eko, po modernizacji oświetlenia ulicznego

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 28 gru 2015 09:49
Kraków bardziej eko, po modernizacji oświetlenia ulicznego
fot. ZIKIT, Kraków

FBSerwis, polska firma realizująca kompleksowe usługi infrastrukturalne, zakończyła realizację projektu modernizacji oświetlenia ulicznego w Krakowie - największego tego typu przedsięwzięcia w Polsce.

REKLAMA

Prace prowadzone przez FBSerwis objęły modernizację 4375 punktów świetlnych, dzięki czemu miasto zaoszczędzi ponad 60 proc. zużywanej rocznie energii elektrycznej. Projekt został zrealizowany w ramach programu „SOWA - Energooszczędne oświetlenie uliczne", który jest częścią programu System Zielonych Inwestycji. Dzięki temu Kraków otrzymał na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 33,2 mln PLN – najwięcej spośród wszystkich beneficjentów programu.

Kraków jako jedyne miasto w Polsce zmodernizowało całą infrastrukturę oświetleniową. W ramach projektu firma FBSerwis zainstalowała 4232 nowych energooszczędnych opraw w technologii LED, ponad 140 km podziemnych kabli, 116 szaf sterowniczych i ponad 4 tysiące słupów oświetleniowych. Ponadto, wyposażyła wszystkie nowe oprawy w nowoczesny system sterowania.

- Udało nam się z sukcesem zakończyć bardzo ambitny i trudny pod względem technicznym kontrakt, który jest największym projektem modernizacji oświetlenia zrealizowanym do tej pory w Polsce. Cieszymy się, że Kraków zyskał nowoczesny system oświetlenia, który skutecznie obniży zużycie energii i przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Widzimy duży potencjał wzrostu w segmencie modernizacji infrastruktury miejskiej i interesujemy się kolejnymi tego typu projektami – mówi Artur Pielech, prezes zarządu FBSerwis.

Dużym wyzwaniem dla wykonawcy było zamknięcie projektu w ciągu jednego roku, głównie z uwagi na ogromną ilość zgód i pozwoleń, które należało uzyskać w bardzo krótkim czasie, oraz ze względu na fakt, że prace były prowadzone w mieście, często w ciągach ulicznych o dużym natężeniu ruchu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Modernizacja lamp przy krakowskich ulicach poprawiła nie tylko estetykę miasta ale, co ważniejsze, podniosła poziom bezpieczeństwa jego mieszkańców. Skorodowane i popękane latarnie, liczące kilkadziesiąt lat, stanowiły poważne zagrożenie dla pieszych i kierowców. Były także przyczyną częstych awarii, przez co miasto ponosiło duże straty finansowe. Zastosowane w projekcie światło LED, w przeciwieństwie do stosowanych do tej pory lamp sodowych, ma przyjazną dla oka białą barwę (4000K), a same oprawy nie emitują szkodliwego promieniowania UV czy podczerwonego.

Zapewniają też większą widoczność na drodze i ulicach, a pełną sprawność osiągają od razu po włączeniu. Ponadto, światło LED lepiej oddaje kolory (w tym przypadku współczynnik oddawania barw to Ra>70) i wyraźniej oświetla ludzi, co jest istotne zarówno dla kierowców jak i osób obsługujących miejski monitoring. Nowe oświetlenie pozwala rozpoznawać twarze osób zarejestrowanych przez kamery monitoringu, co do tej pory było niemal niemożliwe.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY