REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kraków podąża szlakiem street artu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 lip 2015 14:05
Kraków podąża szlakiem street artu

Galeria Krakowska zdecydowała się na kontynuację projektu "Krakowski Szlak Street Artu" i będzie przez cały sezon letni oprowadzać turystów i mieszkańców Krakowa szlakiem najciekawszych i najlepszych nowoczesnych malowideł naściennych.

REKLAMA

Cotygodniowe bezpłatne wycieczki rozpoczęły się 11 lipca. Nowością będzie możliwość zobaczenia muralu w areszcie przy ul. Montelupich. Projekt wspierają Urząd Miasta oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Patronem merytorycznym wydarzenia jest Plastyk Miasta – Agnieszka Łakoma.

Wycieczki będą okazją do zobaczenia 33 wielkoformatowych dzieł. Niektóre opowiadają niezwykłe historie, inne zaś komentują rzeczywistość. Na trasie znalazły się także inne formy street artu – instalacja Stanisława Bałki czy Mozaika Wyspiańskiego autorstwa Lubosza Karwata. Obecność w przestrzeni Krakowa przedmiotów sztuki, które mieszczą się w dość pojemnej formule street artu, zaświadcza, że miasto – wbrew częstej opinii – nie zamyka się jedynie do historii i przeszłości - twierdzi prof. Zbigniew Bajek z krakowskiej ASP. Inicjatywa organizowana jest przez Galerię Krakowską, przy współpracy z Urzędem Miasta i Krakowskim Biurem Festiwalowym.

- Sukces pierwszej edycji „Krakowskiego Szlaku Street Artu” sprawił, że zdecydowaliśmy się na kontynuację projektu. Tym razem przygotowaliśmy dwa rodzaje wycieczek: meleksową oraz autobusową. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia muralu w areszcie śledczym autorstwa Kamila Kuzko - mówi Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej. - Mam nadzieję, że inicjatywa zapewni uczestnikom wielu artystycznych wrażeń i pozwoli na niecodzienne spędzenie wakacyjnych weekendów - dodaje.

Wycieczki będą odbywały się w każdą sobotę od 11 lipca do 12 września, w godz. 11.00 – 14.00.

Dwie alternatywne trasy

W drugiej edycji „Krakowskiego Szlaku Street Artu” mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w alternatywnych wycieczkach (meleksowej i autobusowej). Trasa wycieczki meleksowej, tak jak w ubiegłym roku, rozpoczyna się przy zwycięskim muralu konkursu Mall Wall Art, autorstwa Justyny Posiecz-Polkowskiej. Następnie prowadzi uliczkami Starego Miasta, Kazimierza, Zabłocia i Podgórza aby powrócić w okolice Galerii Krakowskiej. W trakcie wycieczki uczestnicy będą mieli okazję podziwiać murale autorstwa m.in. BLU, NAWERA, Zbioka, Mikołaja Rejsa czy Marcina Wierzchowskiego.

Wycieczki autobusowe będą realizowane raz w miesiącu (25 lipca i 29 sierpnia). Uczestnicy będą mogli zobaczyć murale na Rondzie Mogilskim, przy FORUM Przestrzenie oraz w Nowej Hucie. Poznają historię powstania „Mozaiki Wyspiańskiego”, przejdą się kolorowymi schodami autorstwa Moniki Pasek i Agnieszki Roli oraz dowiedzą się, co zainspirowało Aleksandrę Toborowicz do stworzenia „Audiomuralu”.

Mural dostępny dla nielicznych

Wyjątkowym aspektem tegorocznego szlaku będzie możliwość zobaczenia niezwykłego muralu w areszcie przy ul. Montelupich. Ściana powstała w ramach projektu „Dramat Wolności”. Inicjatorem i pomysłodawcą jest profesor Zbigniew Bajek z krakowskiej ASP. W kilku aresztach w Polsce oraz instytucjach wystawienniczych odbyły się warsztaty, wystawy i prezentacje filmowe. Podczas trwania inicjatywy powstało kilka murali, w tym w krakowskim areszcie śledczym autorstwa krakowskiego artysty Kamila Kuzko. Inspiracją do stworzenia tego dzieła była postać Stanisława Marusarza, przedwojennego wicemistrza świata w skokach narciarskich, olimpijczyka i wielokrotnego mistrza Polski. To właśnie on był inicjatorem i autorem planu ucieczki z Montelupich, jedynej zakończonej sukcesem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY